sreda, 13. april 2011 - 19:00
2 uri

Ralf Čeplak Mencin: »Romske poti – romska kultura na zemljevidu Evrope«, predavanje

sreda, 13. april 2011 ob 19.00 (upravna hiša SEM)

Ralf Čeplak Mencin, dipl. etnolog in psiholog, muzejski svetovalec, kustos v Slovenskem etnografskem muzeju. Pripravil ali soorganiziral je 22 muzejskih razstav, objavil 169 strokovnih in poljudnih člankov, dve etnološki monografiji in imel 40 predavanj doma in v tujini. Leta 2009 je bil pobudnik Festivala romske kulture Romano čhon v Sloveniji.

V letošnjem letu, ko poteka že tretji Festival romske kulture Romano Čhon, ki se je razširil iz Ljubljane in Maribora, Murske Sobote in Novega Mesta še v Celje , Lendavo, Slovenj Gradec in Berovo v Makedoniji je dobil festival tudi mednarodni značaj. Postal je del partnerskega EU projekta Romske poti (Roma routes), v katerem sodeluje pet partnerskih držav: Grčija, Nemčija, Romunija, Velika Britanija in Slovenija. Muzej bizantinske in krščanske umetnosti v Atenah, drugi največji nacionalni muzej v Grčiji, prvič v zgodovini muzejev v Grčiji pripravlja celoletne muzejsko-pedagoške programe za romske učence in dijake, sodelujejo z romskimi umetniki in se v boju proti predsodkom in stereotipom povezujejo z romskimi skupnostmi v Grčiji. Zveza podeželskega, ekološkega in kulturnega turizma Baia Mare v kulturno bogatem romunskem predelu Maramureš (kulturna dediščina UNESCO) organizira poletne tabore za romsko in ne-romsko mladino ter raziskavo o kulturni dediščini povezani z Romi. Dokumentacijski in kulturni center nemških Sintov in Romov v Haidelbergu, edina tovrstna inštitucija v Nemčiji, organizira najrazličnejše aktivnosti vse leto: razstave, okrogle mize, predavanja idr. Surrey Heritage, oddelek Surrey Conty Council iz Velike Britanije sodeluje z romskimi skupnostmi in soorganizira Gypsy Roma Traveller History Month, festival romske kulture, ki se odvija junija v več angleških mestih. Projekt Romske poti (Roma routes) raziskuje načine, kako lahko organizacije, ki se ukvarjajo z dediščino spodbudijo razumevanje in spoštovanje Romov, oziroma njihove kulture ter dialog med Romi in ne-Romi. Vzporedno projektna skupina gradi znanje in vpogled v projekt ter mednarodno mrežo romskih predstavnikov, ki bodo z delovanjem nadaljevali po maju 2012, ko se projekt zaključi. Cilji projekta so zaščititi pravice Romov v državah članicah Sveta Evrope in izobraziti evropsko javnost o romski zgodovini, kulturi, vrednotah in načinih življenja, spodbuditi prispevek Romov k evropski kulturni raznolikosti in prispevati k pozitivni podobi in samopodobi Romov, ki jih ne-Romi večinoma dojemajo v negativni in stereotipizirani luči in so v skladu s prizadevanji Sveta Evrope. Projekt Romske poti (Roma routes) in seveda tudi naš Festival Romano Čhon je zaradi medijskega izkrivljanja in institucionaliziranega rasizma, ki se odvija pred našimi očmi v širšem političnem in socialnem kontekstu Evropske unije, pomemben opomnik v boju proti nestrpnosti, predsodkom in izključevanju največje manjšine v Evropi.

Ob 3. Mesecu romske kulture Romano Čhon 2011 v SEM.