Projekcija dokumentarnih filmov Spomini na Branko Sušnik in Hiša med vodami
2 uri
Prost vstop!

Projekcija dokumentarnih filmov Spomini na Branko Sušnik in Hiša med vodami

Slovenski etnografski muzej vas ob razstavi La Doctora: Življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju vljudno vabi na projekcijo dokumentarnih filmov Spomini na Branko Sušnik in Hiša med vodami v upravno hišo Slovenskega etnografskega muzeja.

Z avtorjema se bo preko spletne povezave pogovarjala dr. Tanja Roženbergar, vodja razstavnega projekta, SEM.

Vstop prost!

Spomini na Branko Sušnik
Dokumentarni film Diega Segovia
Paragvaj, 2021, 24'

Sto let rojstva Branislave Sušnik (1920-1996) nas pripelje do antropologije stoletja. Do kultur, ki v Paragvaju izginjajo. Njeno natančno raziskovalno delo, ki je zgradilo eno najpomembnejših etnografskih in arheoloških zbirk v Latinski Ameriki, še vedno vabi na dialog z daljnimi deželami. V filmu, ki je kot subtilen esej, spregovorijo posamezniki, ki so jo poznali - študenti, sodelavci, raziskovalci. Vsi se še živo spominjajo njenega dela in osebnosti.

Diego Segovia (Paragvaj) je diplomirani sociolog, raziskovalec, profesor, filmski ustvarjalec in aktivist, avtor biografskih in dokumentarnih filmov z močnimi kulturnimi vsebinami in aktualnimi sporočili. Njegovo delo je razpeto med umetniškim ustvarjanjem, poučevanjem in aktivističnim delom s civilno družbo v boju za človekove pravice, pravice staroselcev in preseganj okoljevarstvenih problematik.

Film je nastal tudi s podporo Delegacije Evropske unije v Paragvaju. Prevod besedila v slovenski jezik: Oddelek za romanske jezike in književnosti, Filozofska fakulteta Ljubljana.

Hiša med vodami
100 let zgodovine, rojstna hiša Branislave Sušnik v Medvodah
Dokumentarni film Henrike von Dewitz
Medvode/Izola, 2021

V projektu Hiša med vodami skuša avtorica, skupaj s sodelavko Barbaro Pregelj in prebivalci hiše ter sosedi, orisati zgodbo o rojstni hiši Branislave Sušnik in njeno stoletno zgodovino. Film temelji na pričevanjih sodobnikov in hkrati združuje dele stoletne zgodovine rojstnega kraja Branislave Sušnik, Medvod.

Henrike von Dewitz (Nemčija, 1981) je antropologinja, dokumentalistka in vizualna umetnica. S svojimi avtorskimi deli sodeluje na številnih festivalih, v muzejih, galerijah in javnih prostorih v različnih mestih v Nemčiji, Franciji, Urugvaju in Sloveniji. Vodi cikle dokumentarnega filma, dejavna pa je tudi kot prevajalka, profesorica nemščine, selektorica in članica različnih žirij na filmskih festivalih.

Zaradi nepredvidljivih okoliščin si pridržujemo pravico do spremembe programa. Vse dogodke bomo organizirali v skladu s smernicami NIJZ in ukrepi za preprečevanje širjenja okužb s covid-19. Prosimo, da spoštujete PCT pogoje, ki so v veljavi za obisk kulturnih prireditev. PCT pogoj je potreben za vse obiskovalce, starejše od 15 let.