Upravna hiša
sreda, 23. april 2014 - 12:00

Predstavitev knjižne bere SEM v 2013

Ob Svetovnem dnevu knjige in ob prireditvi Noč knjige na muzejski ploščadi na Metelkovi (23. april 2014)

Vas Vljudno vabimo na predstavitev knjižne bere SEM v 2013, ko smo praznovali 90 let muzeja,

v sredo, 23. aprila ob 12.00
v Slovenski etnografski muzej, na Metelkovo 2, Ljubljana (upravna muzejska hiša).

Publikacije bodo predstavili:
Znanstvena periodična publikacija ETNOLOG 23/2013
mag. Ralf Čeplak Mencin, urednik
Ob 90. obletnici SEM je decembra 2013 izšla praznična številka Etnologa (urednika sta Ralf Čeplak Mencin, Mojca Račič) s poudarkom na znanstvenih prispevkih, povezanih s prazniki in praznovanji, in še drugimi prispevki, s posebnim sklopom SEM že 90 let ter z bogatimi Etnomuzejskimi stranmi, v obsegu 512 strani ter s posebno zunanjo podobo.

Zbornik povzetkov Praznovanja med tradicijo in sodobnostjo: znanstveni posvet ob 90-letnici SEM
dr. Nena Židov, urednica
V zborniku je objavljenih devetnajst povzetkov referatov, ki so bili predstavljeni oktobra 2013 na znanstvenem posvetu. Obravnavani so bili različni vidiki praznovanj: praznik muzeja - muzej o praznovanjih, prazniki v historični perspektivi ter prostorske in družbene razsežnosti praznikov.

Vodnik po stalni razstavi Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta
dr. Janja Žagar, urednica
Vodnik je trajno dopolnilo druge stalne razstave SEM. Njegova naloga je v tolmačenju razstavnih načinov in elementov, ki podpirajo temeljno idejo razstave. Gre za vprašanje družbeno-kulturnega oblikovanja posameznika in njegovega razumevanja sveta. Izšel je konec leta 2013.

Razstavni katalog Od domačega praga do Jeruzalema: Fotografski zapisi Petra Nagliča (1883-1959)
mag. Andrej Dular, urednik
Razstavni katalog (uredila sta ga Miha Špiček, Domen Uršič) je izbor posnetkov bogate fotografske zapuščine ščetarskega mojstra Petra Nagliča iz Šmarce pri Kamniku, ki jih je Naglič posnel od konca 19. stoletja do skorajda 60. let 20. stoletja in prikazujejo dogodke iz  njegovega osebnega življenja, življenja lokalnih skupnosti in njegovih romarskih potovanj.

Knjiga Bruno Volpi Lisjak: Ribiški Muzej tržaškega primorja: O zgodovini in dediščini slovenskega morskega ribištva
Barbara Sosič, urednica
Knjiga je peta publikacija iz Zbirke s te ali one strani?, s katero se predstavljajo slovenski muzeji z 'druge strani meje', prinaša zanimiv pregled večstoletnega avtohtonega slovenskega ribištva med Trstom in Timavo, ki je v letih po drugi svetovni vojni povsem zamrlo. Seznanja z vzponom in zatonom slovenskega ribištva na Tržaškem, prinaša pa tudi bogat pregled najbolj značilnih načinov ribolova, plovil in druge kulturne dediščine, povezane z morjem.

Priročnik Marketing muzejev: Teorija in praksa v slovenskih muzejih
doc. dr. Mihael Kline, urednik
Priročnik je četrta publikacija iz knjižne zbirke Priročniki SEM (katere založnik in urednik je SEM), uredila sta ga Nina Zdravič Polič, SEM in Mihael Kline, FDV, Univerza v Ljubljani. Gre za prvo publikacijo v slovenskem jeziku, posvečeno tematiki muzejskega marketinga in osvetljuje vprašanja kaj je marketing in kaj pomeni v kontekstu javne ustanove, kakršna je muzej.

Najnovejša knjižna donacija muzeju Veleposlaništva Indije v Sloveniji
Predstavil jo bo mag. Ralf Čeplak Mencin.

Vse knjižne izdaje SEM bodo razstavljene in naprodaj na prireditvi Noč knjige.

Vabilo >>