četrtek, 26. marec 2009 - 17:00
2 uri

Predstavitev knjige Na začetku je bila Troja

predstavitev knjige

četrtek, 26. marec ob 18.00 uri (upravna hiša SEM)

Borut Korun
Na začetku je bila Troja: med mitom in resničnostjo stare Grčije

Knjiga je potopisni esej z različnih dežel Sredozemlja, ki jim je skupno to, da so bile v antičnih časih domovina Grkov in njihove kulture. Velika mitična zgodba o trojanski vojni, Odisejeva potovanja, pojav grškega »prosvetljenstva« in sploh kulturno zgodovinski razlogi za nastanek tako posebne kulture kot je bila grška, so teme, ki so najbolj pritegnile avtorjevo pozornost in ki jim je v svojih potopisnih vtisih naklonil največ pozornosti.
Znani slovenski kulturnik, pisec in urednik revije 2000 Peter Kovačič Peršin je o knjigi med drugim zapisal: 'Potopisna premišljevanja Boruta Koruna po poteh antične Helade niso samo žlahtno literarno opisovanje potovanja po danes manj znanih krajh antične Grčije, pač pa so prvovrstno razmišljanje dobrega poznavalca antične grške kulture, mitologije in filozofije življenja starih Grkov...'

Borut Korun, po poklicu zobozdravnik, je dve leti študiral tudi etnologijo. Že od gimnazijskih let je potoval in pisal popotne članke v dnevno časopisje in revije. Leta 1987 sta izšli njegovi prvi knjigi: Kondorjev klic, ki je potopis s polletnga potovanja po Kolumbiji, Ekvadorju in Peruju, ter knjiga Reke, soteske brzice - zbir člankov o potovanjih oziroma vožnjah po različnih rekah od Evrata v turškem Kurdistanu do rek v južni Franciji. Avanturistični podvigi na rekah in zanimanje za kulturno zgodovino sta ostali stalnici njegovega pisanja. S študijskega potovanja po Srednji Ameriki je nastala knjiga Kača in jaguar. Avtor je na tem potovanju obiskoval ostanke majevske in azteške kulture in se seznanjal s potomci indijanskih kulturnih ljudstev, z njihovimi običaji in religiozno prakso. V kulturno bogati Bližnji vzhod, kjer so nastale mnoge monoteistične religije, pa je stopil z delom Stopinje boga Atona.
Povsem drugačno je knjiga V porečju Orinoka, ki je nastala po nekaj dolgih in zanimivih potovanjih v zložljivem kajak skozi rečno pokrajino pragozdov in savan Venezuele in Kolumbije, kjer je srečeval Indijance, naseljence in gverilce. Vožnji po divji vodi je namenjena njegova, v nemščini napisana knjiga Soča, Sloweniens Smaragd (Soča, slovenski smaragd), ki je kajakaški vodič namenjen nemško govorečim turistom, ki želijo poleg vožnje po tej naši divji lepotici spoznati tudi njeno zgodovinsko in civilizacijsko okolje.
Njegova najnovejša knjiga je izšla letos. Že naslov Na začetku je bila Troja pove, da gre tokrat spet za zgodovino in sicer za zgodbo o nastanku in razvoju grške kulture.