Simpozij

Vabilo
na posvet
Interpretacije kulturne dediščine,

ki bo v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani 18. in 19. oktobra 2013.

Ob izjemnem zanimanju za dediščino v zadnjih desetletjih se je Slovensko etnološko društvo odločilo za pripravo posveta o etnoloških in antropoloških interpretacijah dediščine. Njegov namen je osvetliti in poglobiti konkretna vprašanja, ki se nam v vsakdanji strokovni praksi postavljajo v razmerjih med znanstvenimi, strokovnimi in laičnimi (npr. ljubiteljskimi) pogledi na dediščino, hkrati pa posvet želi opozoriti na njene rabe in načine varovanja. V znanstvenem in strokovnem pogledu se interpretacije dediščine spreminjajo s časom in s teoretskimi izhodišči, različne so glede na vrste dediščine, strokovno poslanstvo in glede na doktrine ustanov, ki se z njo ukvarjajo ali zanjo skrbijo. Interpretacije dediščine pa se ne razlikujejo le v usposobljenosti in moči njenih interpretov, temveč tudi glede na ciljno občinstvo in medije posredovanja. Izhodiščna vprašanja, ki jih želimo podrobneje osvetliti, so, kaj sploh kdo razume kot dediščino, kako in s katerimi  nameni in cilji jo interpretira.

Vsebinski sklopi posveta:

• Kulturna dediščina in interpretacija,
  • Interpretacija kulturne dediščine in izobraževanje,
  • Interpretacija glasbene in filmske dediščine,
  • Interpretacija kulturne dediščine v konservatorski in muzejski službi,
  • Interpretacija lokalne kulturne dediščine.

O aktualnosti vsebine posveta govori tudi izjemen odziv referentov. Izmed prispelih prijav je bilo izbranih 24 referatov. Ob tem bo s posterji predstavljenih tudi sedem primerov interpretacije kulturne dediščine v praksi. V želji po čim širši in čim bolj korektni predstavitvi vsebine posveta in posledično kar najbolj oprijemljivih rezultatih smo posvet razširili na dva dni.

Programski odbor posveta:

• Dr. Ingrid Slavec Gradišnik, ISN ZRC SAZU