Slovenski etnografski muzej

Kje 
Upravna hiša
Kdaj 
četrtek, 15. maj 2014 - 17:00
Trajanje 
4 ure

Podobe šolstva v Afriki

Dragi ljubitelji muzejev in filma,
Slovenski šolski muzej, Slovenski etnografski muzej in organizatorji mednarodnega festivala Dnevi etnografskega filma vas ob mednarodnem dnevu muzejev vabimo na dvodelni dogodek Podobe šolstva v Afriki.

Kaj šola pomeni otrokom v Afriki? Je tudi grozna in zoprna, kot slišimo reči naše šolarje, ali je zanje obiskovati šolo nekaj najlepšega na svetu? Se še zavedamo, da je šola ključ, da je znanje luč?

Povabljeni k razmisleku o pridobivanju znanja in preseganju stereotipov ob 17.00 in na filmski večer ob 19.00. Dobimo se v četrtek, 15. maja 2014 v Slovenskem etnografskem muzeju (upravna hiša).

Program:
17.00    Slovenski šolski muzej o šolstvu v Angoli, Malaviju in Gani ter delavnica Stereotipi
19.00    Predvajanje filma Vednost je luč in pogovor z avtorjema

SLOVENSKI ŠOLSKI MUZEJ O ŠOLSTVU V ANGOLI, MALAVIJU IN GANI, predstavitev Tomaž Gorenc
Slovenski šolski muzej si z občasnimi razstavami prizadeva prikazati široko in raznovrstno področje šolstva in vzgoje tako na Slovenskem kot tudi drugod po svetu. Leta 2011 je pripravil razstavo Šola – ključ za razvoj: šolarji Angole, Malavija in Gane, ki je nato gostovala še v drugih muzejih in ustanovah. Vsebina razstave temelji na konkretnih izkušnjah treh takratnih vodičev muzeja Tomaža Gorenca, Polone Koželj in Tine Palaić, ki so opravljali prostovoljno delo v izobraževalnih ustanovah treh afriških držav. Ob razstavi je izšel tudi razstavni katalog in kot spremljevalni program delavnica na temo stereotipov o narodih.

STEREOTIPI, delavnica, izvaja Tina Palaić
Kako se oblikujejo stereotipne podobe? Čemu stereotipi služijo? Kako jih lahko presegamo?  Pogovarjali se bomo o stereotipnih prikazovanjih držav afriškega kontinenta in njihovih prebivalcev, s katerimi se srečujemo vse od otroštva. Razmišljali bomo o sodobni vlogi muzejev in njihovi družbeni odgovornosti pri vzpostavljanju enakopravne, demokratične, strpne in tolerantne družbe. Skušali bomo poiskati odgovore na vprašanje, kako lahko muzeji prispevajo k odpiranju prostora za medkulturni dialog.
Zaželene so vnaprejšnje prijave: Tina Palaić: tina.palaic@nms.si

VEDOST JE LUČ, Noémie De Pas, Tit Brecelj, 2013, 62 min.
Leta 1917 je predstavnik francoske kolonialne oblasti v Zahodni Afriki ugotovil, da so "kolonialne šole najboljši način za asimilacijo prebivalstva". Otroke so naučili šteti, brati in pisati v francoščini, brez ozira na njihov materin jezik in kulturo. Skoraj stoletje kasneje dokumentarec raziskuje vpliv te kolonialne politike v Burkini Faso, pri čemer nas popelje v svet nasprotij med tradicionalnimi in sodobnimi oblikami izobraževanja in nas sooči z zapuščino dveh izobraževalnih sistemov, ki sta vzklila tisoče kilometrov narazen.

Slovenec Tit Brecelj in Kanadčanka Noémie De Pas sta film dve leti snemala v Burkini Faso. Marca je bil predvajan v sklopu mednarodnega festivala Dnevi etnografskega filma. Avtorja želita, da film pride do čim širšega kroga gledalcev in bosta po projekciji razkrila več o njegovem nastanku. Pogovor bo vodila Nadja Valentinčič Furlan.

Vabljeni! Vstop je prost!

Vednost je luč


Kontaktni osebi
SEM: Nadja Valentinčič Furlan, nadja.valentincic@etno-muzej.si, 031 844 905
SŠM: mag. Marjetka Balkovec Debevec, marjetka.balkovec@guest.arnes.si, 01 / 25 13 127

 

Sodelujoči