Kavarna SEM
četrtek, 28. november 2013 - 19:00

Podelitev nagrade za najboljšo knjigo leta Društva slovenskih literarnih kritikov, literarni večer v Kavarni SEM

DSLK logoVljudno vabljeni na podelitev nagrade kritiško sito za knjigo leta Društva slovenskih literarnih kritikov, ki bo v četrtek, 28. novembra 2013, ob 19.00 v kavarni SEM v Slovenskem etnografskem muzeju.

Tam bomo v družbi nominirancev in kritikov razkrili, katero izmed štirih nominiranih knjig je letošnja žirija razglasila za najboljšo. Za kritiško sito se potegujejo naslednji avtorji:

Marko Sosič z romanom Ki od daleč prihajaš v mojo bližino (ŠZ, Beletrina, 2012), ki je bil nominiran tudi za nagrado kresnik, literarni kritiki pa so Marka Sosiča lani že nominirali z zbirko zgodb z naslovom Iz zemlje in sanj (Litera, 2011). Goran Vojnović z romanom Jugoslavija, moja dežela (ŠZ, Beletrina, 2012), ki je obenem letošnji prejemnik kresnika. Letos preminula Maruša Krese z romanom Da me je strah? (Goga, 2012), ki je bila prav tako nominirana za kresnika. Kristina Hočevar s pesniško zbirko Na zobeh aluminij, na ustnicah kreda (ŠKUC, 2012), ki je prejela Jenkovo nagrado za najboljšo zbirko pesmi zadnjih dveh let.

Letošnja bera nominirancev je posebej zanimiva, saj bo ob razglasitvi zmagovalca posredno jasno tudi, če je bila literatura po mnenju literarnih kritikov lani močnejša na področju proze, ali poezije, po drugi strani pa bodo kritiki s podelitvijo kritiškega sita morda pokimali ali pač odkimali izboru kresnikove žirije.

In kdo so literarni kritiki, ki o tem odločajo? Letos je žirija za kritiško sito sestavljena iz naslednjih literarnih kritikov:
Mojca Pišek, Tanja Petrič, Goran Dekleva, Aljoša Harlamov, Barbara Jurša, Peter Kolšek, Petra Koršič, Jelka Ciglenečki, Andrej Hočevar, Tadej Meserko in Matej Bogataj.

Prestižno priznanje slovenskih literarnih kritikov bo letos podeljeno drugič, lanskoletna zmagovalka pa je bila Katja Perat s pesniško zbirko Najboljši so padli (ŠZ, Beletrina, 2011).

Nagrada kritiško sito je zanimiva zaradi številnih posebnosti, ki jih, v odnosu do drugih literarnih nagrad, uvaja. Pri nominiranju se kritiki niso ozirali na žanr ali zvrst knjige, temveč zgolj na presežek v kvaliteti v odnosu do drugih knjig minulega leta. Nominirali niso z besedami utemeljitve, temveč s točkami, podeljenimi svojim favoritom. Pri glasovanju niso vedeli, kako so glasovali njihovi kolegi. In ker gre obenem za žirijo s številnimi člani, lahko sklenemo, da je kritiško sito nagrada, ki se pri podeljevanju želi zanašati predvsem na objektivni matematični izračun, ustvarjen na podlagi reprezentativnega vzorca iz nabora kompetentnih literarnih kritikov.

V nasprotju z lanskim letom, ko je nagrada nosila tudi finančni težo in sicer 4000 evrov bruto, je letošnja nagrada, upamo, da zgolj začasno, samo simbolnega pomena.

Letošnjo podelitev kritiškega sita bo vodila Dijana Matković, ob avtorjih in uveljavljenih kritikih ter nagovoru predsednika DSLK Urbana Vovka, pa se bo predstavil tudi 'kritiški podmladek' s kritiških delavnic DSLK, ki bo na svojstven način vključen v prireditev.

Dogodek v Kavarni SEM

Kontakt Kavarna SEM