Upravna hiša
ponedeljek, 11. november 2013 - 18:00

Podelitev Murkove nagrade, Murkovih priznanj in Murkove listine za leto 2013

Prijazno vabljeni na Murkovanje 2013 - podelitev Murkove nagrade, Murkovih priznanj in Murkove listine za leto 2013, ki ga pripravlja in organizira Slovensko etnološko društvo.

Zbrane bosta nagovorili:

• Anja Serec Hodžar, predsednica Slovenskega etnološkega društva in
  • dr. Bojana Rogelj Škafar, direktorica Slovenskega etnografskega muzeja.

Slavnostna govornica bo Fanči Šarf, prejemnica Murkove nagrade za življenjsko delo v letu 2012.

V spremljevalnem programu bo nastopil Trio Volk Folk, družinski godčevski trio iz Ilirske Bistrice, prejemnik Maroltove listine 2013, ki jo kot posebno priznanje v folklorni dejavnosti podeljuje Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti.

Program bo povezovala Alenka Černelič Krošelj, Slovensko etnološko društvo

VABILO >>

Slovensko etnološko društvo kot najvišje priznanje za vrhunske strokovne dosežke na področju etnologije na Slovenskem leta 1986 uvedlo podeljevanje Murkovega priznanja, leta 1994 pa še Murkove listine.

Murkova nagrada (prej priznanje) se podeljuje od leta 1999 za izjemne etnološke znanstvene in raziskovalne dosežke posameznikov, skupin ali ustanov ter za znanstvene in strokovne dosežke, zaokrožene v življenjskem delu posameznikov. Murkovo priznanje (prej listina) se podeljuje od leta 1999 za znanstvene in strokovne dosežke na področju etnološke vede na Slovenskem (ali o Sloveniji) v preteklem letu. Murkova listina se podeljuje od leta 2003 za kontinuirane dejavnosti, večletna prizadevanja ali enkratne dosežke, ki bogatijo, ohranjajo in popularizirajo etnološko znanje.
Murkovo nagrado, priznanje in listino podeljuje Slovensko etnološko društvo posameznikom in ustanovam, ki s svojim delom prispevajo k uveljavljanju slovenskih etnoloških spoznanj in spoznanj tujih etnologij o Sloveniji. Zato Murkovo nagrado in priznanje lahko prejmejo domači in tuji strokovnjaki s področja etnologije, Murkovo listino pa domači in tuji posamezniki, ki na tem področju delujejo ljubiteljsko, oz. posamezne strokovne in ljubiteljske ustanove in društva, ki pomembno bogatijo etnološko znanje, ga ohranjajo in popularizirajo. Vsako leto se podeli ena Murkova nagrada, eno ali več Murkovih priznanj in ena Murkova listina.