Ploščad
12 ur

Odprtje VSESLOVENSKEGA TEDNA LJUBITELJSKE KULTURE 2014

VSESLOVENSKI TEDEN LJUBITELJSKE KULTURE 2014

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Slovenije pripravlja prvi vseslovenski teden ljubiteljske kulture, ki bo potekal med 15. in 22. junijem 2014 in bo z ustvarjalno energijo povezal celotno Slovenijo ter poskrbel za široko promocijo ljubiteljske kulture in njenih ustvarjalcev.

Z vseslovenskim tednom ljubiteljske kulture se tako poklanjamo vsem, ki svojo energijo in čas namenjajo kulturi. Preko kulturnega dogajanja želimo povezati prebivalce lokalnih skupnosti in celotne Slovenije ter zamejstva. Ob tem praznovanju smo na vse lokalne skupnosti naslovili tudi pobudo, da v tem tednu zasadijo sadno drevo stare slovenske avtohtone sorte. Simbol tedna ljubiteljske kulture je namreč rodovitno drevo, ki ponazarja široko dostopnost in raznolikost naše kulture, ohranjanje kulturne dediščine in tudi skrb za biotsko raznovrstnost Slovenije ter simbolno obnovo po žledolomu. Pobuda o zasaditvi sadnih dreves je namenjena osveščanju prebivalstva o pomenu ohranjanja avtohtonih sort kot kulturne dediščine ter ustreznega odnosa do okolja.

Vseslovenski teden ljubiteljske kulture bodo zaznamovali različni kulturni dogodki, ki jih bomo po vsej Sloveniji in v zamejstvu pripravili skupaj s številnimi lokalnimi skupnostmi, kulturnimi društvi, zvezami društev in območnimi izpostavami JSKD.

ODPRTJE TEDNA LJUBITELJSKE KULTURE 2014

10.00 do 12.00 USTVARJALNE DELAVNICE ZA OTROKE

• PLESNE URICE z Natašo Tovirac
  • LIKOVNA USTVARJALNICA - poslikava obraza z Nastjo Vodenik
  • GLASBENI SPREHOD - tolkala s Francijem Krevhom
  • CIRKUŠKE UMETNIJE - žongliranje s Polono Červek
  • V DEŽELI LUTK - izdelovanje lutk z Ireno Rajh Kunaver

17.30 do 18.30 KULTURNO RAJANJE

• Pihalni orkester Litostroj
  • Akademska folklorna skupina France Marolt
  • Folklorna skupina SKUD Vidovdan

18.30 OSREDNJI DOGODEK Z URADNO OTVORITVIJO TEDNA LJUBITELJSKE KULTURE
Častna govornika:

• minister za kulturo dr. Urošƒ Grilc
  • župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković

Kulturni program Plesni studio Intakt in Vokalna skupina Jazzva

19.00 do 21.00 KULTURNI VEČER

• Improgojnica, improvizacijsko gledališče mladih
  • Kvintet Donit, slovenska pesem iz Avstrijske Koroke
  • Kitarski orkester Ljudmila Rusa, koncertno razvajanje od klasike do sododobnih ritmov

21.30 do 22.15 ART SPREHOD
Zveza slovenskih kulturnih druƒtev Trst, multimedijski sprehod znanih slovenskih ustvarjalcev v Trstu

17.30 Šmartinski park - SLAVNOSTNA ZASADITEV AVTOHTONIH SADNIH DREVES

Častni pokrovitelj otvoritve Tedna ljubiteljske kulture, æupan Mestne občine Ljubljana
Zoran Janković ter predstavniki ljubljanskih kulturnih drutev, kulturni program:
Pihalni orkester Beæigrad.

V primeru dežja bo program potekal v Slovenskem etnografskem muzeju, na Muzejski ploščadi Metelkova.

JSKD        ZKD