Pasica vabila okrogle mize Odprimo vrata mladim
četrtek, 10. december 2015 - 11:00
2 uri

Odpiramo vrata mladim - uveljavljanje pravic iz dela

Ob svetovnem dnevu človekovih pravic o uveljavljanju pravic iz dela za mlade

Varuh človekovih pravic RS že leta zaznava številna odprta vprašanja na področju zaposlovanja in delovnih razmerij. Srečuje se s primeri neplačila plač in prispevkov, trpinčenja in drugimi oblikami  nasilja na delovnem mestu in opozarja na premajhno število delovnih inšpektorjev, ki bi nepravilnosti lažje odkrivali. Ugotavlja, da so spodbude brezposelnim pri iskanju zaposlitve ne dovolj ustrezne, aktivna politika zaposlovanja ne dovolj učinkovita, da postaja prekarno delo običajna oblika zaposlovanja, da ljudje ne zmorejo živeti od sadov svojega dela in jih zato ogroža revščina, da zaradi neustreznih razmer na trgu dela mladi množično odhajajo čez meje iskat možnosti za življenje. Ogrožene so različne skupine prebivalstva, njihova ogroženost se poveča še z osebnimi okoliščinami (starost, invalidnost oziroma posebne potrebe, spol, etnično poreklo ali državljanstvo, idr.)

Perečih vsebin s področja delovnih razmerij in zaposlovanja je veliko, Varuh pa se je letos odločil osredotočiti na tista, ki zadevajo predvsem mlade. Ob svetovnem dnevu človekovih pravic bo skupaj s strokovnjaki z različnih področij odpiral nekatera vprašanja o mladih, ki se iz procesa izobraževanja podajo na pot zaposlovanja, na njej pa naletijo na prenekatere ovire in nemalo zaprtih vrat.

Tudi o tem, kako ta vrata odpreti, bodo razpravljali

• mag. Kornelija Marzel, namestnica varuhinje človekovih pravic,
  • doc. dr. Aleš Bučar Ručman, prodekan za mednarodno sodelovanje na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru,
  • dr. med. Samo Fakin, v. d. direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije,
  • Barbara Gogala, koordinatorica vseživljenjske karierne orientacije na Zavodu RS za zaposlovanje,
  • mag. Samo Hribar Milič, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije,
  • Tin Kampl, predsednik Mladinskega sveta Slovenije,
  • izr. prof. dr. Vesna Leskošek, dekanja Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani,
  • Nataša Trček, glavna inšpektorica Inšpektorata RS za delo,
  • Zala Turšič, predsednica Sindikata Mladi plus ter
  • red. prof. dr. Mirjana Ule, članica Centra za socialno psihologijo na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.

Pogovor bo vodila Jelena Aščič, novinarka Televizije Slovenija.

Udeležence bosta uvodoma nagovorili gostiteljici dogodka varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in direktorica Slovenskega etnografskega muzeja mag. Tanja Roženbergar.

Ob tej priložnosti Varuh človekovih pravic RS pripravlja tudi posebno številko biltena, ki bo dopolnjeval na okrogli mizi izpostavljena vprašanja in postavljal morebitne usmeritve pri iskanju rešitev.

Vabimo vas, da se udeležite okrogle mize in se tudi aktivno vključite v razpravo, podate svoja razmišljanja in poglede ter tako prispevate k izboljšanju stanja na področju uresničevanja pravic mladih na področju zaposlovanja in delovnih razmerij.

Prijavite se lahko preko elektronskega registracijskega obrazca, do katerega dostopate na tej povezavi https://www.1ka.si/a/76715. Prijave zbiramo do 7. decembra 2015 do 12. ure. Število mest je omejeno, zato bomo v primeru večjega števila prijavljenih iz posamezne organizacije oziroma institucije primorani upoštevati vrstni red prijav in sprejeti le prvo prijavo. Kotizacije ni.
Za dodatne informacije je na voljo Nataša Kuzmič (natasa.kuzmic@varuh-rs.si, 01 475 00 35).