Naslovnica oddaje Mestne promenade
torek, 4. december 2018 - 18:00
2 uri
Vstop je prost

Mestne promenade – Ljubljana, predpremiera oddaje in pogovor z ustvarjalci oddaje

Prijazno vas vabimo na predpremiero oddaje Mestne promenade – Ljubljana, kjer bomo spoznali zgodovino ljubljanske promenade in pogledali, kje se danes odvija družabno življenje v mestu.

Oddaja Mestne promenade - Ljubljana je nastala kot peta v nizu dokumentarne serije Mestne promenade Izobraževalnega programa RTV Slovenija in je večletni projekt, ki nastaja od konca leta 2017. V oddajah pa gledalcem predstavljajo slovenska zgodovinska mesta in trge, zgodbe preteklosti in našega časa, tradicionalen in sodoben utrip, kulturno dediščino in naš odnos do nje ter posameznike, ki so s kraji na poseben način povezani. Mestna promenada se odvija na osrednjih ulicah in trgih, ki so zbirališča ljudi in s tem centri družabnega življenja, promenada pa je bila tudi posebna navada meščanov in okoličanov, ki je zlasti v času med svetovnima vojnama potekala po posebnem protokolu.

Slovenski etnografski muzej je za pripravo oddaje o ljubljanski promenadi iz svoje fototeke prispeval številne posnetke, ki jih hrani v zbirki fotografa Karla Holynskega. Ta je bil znan fotograf promenade in studijski portretni fotograf, ki se ga spominjajo številne generacije Ljubljančanov. Zbirka Holynski bo v SEM konec leta 2019 predstavljena slovenski javnosti tudi kot stalna postavitev obrtne fotografske delavnice.

Po ogledu oddaje sledi še pogovor z ustvarjalci oddaje in kustosom SEM.

Oddajo Mestne promenade so pripravili urednik, scenarist in voditelj dr. Andrej Doblehar, režiserka Petra Hauc, direktor fotografije Andrej Hefferle in ekipa RTV Slovenija.

Ljubljanska promenda med drugo svetovno vojnoLjubljanska promenda med drugo svetovno vojnoLjubljanska promenda med drugo svetovno vojnoLjubljanska promenda med drugo svetovno vojno