Dalajlama v Slovenskem etnografskem muzeju. Foto: Nada Žgank

Pegaz film

Ministrstvo za kulturo

Mandala v Slovenskem etnografskem muzeju

Po dvajsetih letih bomo v slovenskem kulturnem spominu oživili srečanje s tibetansko duhovno kulturo, menihi in dalajlamo.

Slovenski etnografski muzej vas prijazno vabi na premiero dokumentarnega filma Andreja Borisa Mlakarja MANDALA V SLOVENSKEM ETNOGRAFSKEM MUZEJU.

Poleti 2002 je Slovenski etnografski muzej gostil tibetanske menihe, ki so na povabilo slovenskega Dobrodelnega društva Tibet v SEM izdelali peščeno mandalo. Njihovo delo je blagoslovil 14. dalajlama Tenzin Gyatso, ki je Ljubljano obiskal na povabilo Univerze v Ljubljani.

Duhovni obred, oblikovanje kozmičnega diagrama in obredno stresanje peska v Ljubljanico je takrat s kamero dokumentiral snemalec in režiser Andrej Boris Mlakar, avtor treh igranih celovečercev in vrste dokumentarnih filmov. Dvajset let kasneje je posnetke zmontiral v dokumentarec, ki priča o medkulturnih stikih, navdušenju Slovencev nad tibetansko duhovnostjo, srečanju z dalajlamo in tudi o trenutku Slovenskega etnografskega muzeja, ki se je vraščal v novo lokacijo na Metelkovi ulici v Ljubljani.

Vstop je prost!

Kontaktna oseba: Nadja Valentinčič Furlan, kustodinja za etnografski film v SEM, Nadja.Valentincic@etno-muzej.si