Slovenski etnografski muzej

Kdaj 
petek, 19. september 2008 - 16:00
Trajanje 
1 dan 4 ure

Etno glasbena delavnica

dvodnevna glasbena delavnica

petek, 19. september 2008 od 16.00 do 20.00 ure in sobota, 20. september 2008 od 10.00 do 14.00 ure (razstavna hiša SEM)

1. dan: Zapiskaj, zapleši, zapoj (vodi Marino Kranjac)

2. dan: Etno – umetno (vodi Peter Kus)

Zapiskaj, zapleši, zapoj (vodi Marino Kranjac)

V glasbeni delavnici bo Marino Kranjac, priznani istrski glasbenik, najprej predstavil istrska ljudska glasbila. V drugem delu glasbene delavnice bodo udeleženci po njegovih navodilih sami izdelali preprosto piskalo iz trstike (nunalca ali nonola), piskalo iz lovora ter violino iz trstike. V tretjem delu bodo udeleženci delavnice igrali na izdelana glasbilca in peli istrske ljudske pesmi. Pri igranju se bodo spremljali tudi z drugimi samozvočili ali improviziranimi ljudskimi glasbili, kot so bidofono (kanta bas), pas, pokrovi, školjke, deska za pranje perila, ipd.

Marino Kranjac je glasbenik, ki se vrsto let ukvarja z raziskovanjem ljudske glasbe na ljudskih glasbilih, z ljudskim petjem ter plesi (posebej je specializiran za istrsko ljudsko glasbo). Kot glasbenik je bil aktiven v mnogih ansamblih za ljudsko glasbo: Istranova, Trio Kras, Pišćaci, Tolovaj Mataj, mednarodnih zasedbah Marušić Is Trio in Nuestra Signora Ansamble, trenutno pa vodi glasbeno skupino Vruja. Deluje tudi kot pedagog, sodeluje z Glasbeno mladino Slovenije, vodi glasbene delavnice in otroško ljudsko plesno-pevsko skupino LAŠTRCE.

Etno – umetno (vodi Peter Kus)

Na delavnici bodo udeleženci spoznali, kako je mogoče preproste »ljudske« inštrumente izdelovati tudi iz umetnih materialov, ki so danes bolj dostopni lažji za obdelavo: različne PVC piščali, slovaško fujaro in klarinet, didjeridoo, različne idiofone, bobne in druga tolkala preproste kordofone, ipd. Seznanili se bodo z načini, kako je mogoče te inštrumente napraviti bolj funkcionalne (problem uglasitve, kvalitete tona in glasnosti inštrumenta) in primerne za muziciranje.

Peter Kus je skladatelj in glasbenik, ki v zadnjem času ustvarja avtorske predstave. V njih raziskuje območje, kjer se križata področji javnega izvajanja glasbe in gledališča. Rezultati tega dela so lutkovno - glasbene predstave Črna kuhna (Mini teater, 2004), Glas (KD Priden možic, 2005), Tristan Vox (Ops! zavod Ljubljana, 2006) in Kralj prisluškuje (Ops! zavod Ljubljana, 2007). Ukvarja se tudi z raziskovanjem izvirnih glasbenih inštrumentov. Zgradil je široko paleto različnih zvočil in glasbil iz različnih materialov, ki jih je uporabil v svojih predstavah

Starostnih omejitev ni: vabljeni so otroci (tisti, mlajši od 12 let naj se delavnic udeležijo skupaj s svojimi starši), mladostniki, odrasli, družine in upokojenci. Po izdelavi inštrumentov bodo udeleženci poskušali nanje igrati in ustvarjati preproste skladbe, ki jih bomo prikazovali na krajših javnih predstavitvah, ob zaključku vsakega sklopa delavnic.

Material, potreben za izdelavo inštrumentov, bodo udeleženci dobili na delavnicah. Število mest na delavnicah je omejeno, zato prosimo za čimprejšnje prijave.

Kotizacija za dvodnevno delavnico: 15 evrov

KONTAKT in prijave

Slovenski etnografski muzej,

Sonja Kogej Rus, muzejska pedagoginja

T [01] 300 87 50, 031 345 297

E sonja.kogej-rus@etno-muzej.si