Enakost spolov: od-spoljenje spomina in muzejskih praks
8 ur
Prost vstop!

Enakost spolov: od-spoljenje spomina in muzejskih praks

Muzejske zbirke so nastale zaradi potrebe po organizaciji in kategorizaciji sveta, pri čemer so poskušale združiti (pogosto) nezdružljive in raznolike prakse ter spomine v skladno pripoved. Binarna os ženska/moški, ki se predpostavlja kot naravna, pripomore k ohranjanju patriarhalnih vrednot, obenem pa marginalizira ljudi s spolno identiteto, neskladno z binarno osjo.

Predavateljice bodo predstavile muzejske, umetniške in aktivistične prakse, s katerimi bodo osvetlile metodologije in pristope k ustvarjanju alternativnih pripovedi o spolu in opolnomočenju žensk, ki lahko kljubujejo hegemoniji esencialnega binarnega spola.

Kaj pomeni raziskovati spolne kategorije v muzejskem okolju?

Kako bi se spremenile muzejske pripovedi, če bi zbirke raziskovali v širši perspektivi spola?

Na kakšen način uresničujemo strategije skrbi za raznolike muzejske skupnosti in marginalizirane glasove?

Program v slovenskem in angleškem jeziku.

Udeležba je brezplačna. Število mest je omejeno. Obvezna prijava na: https://forms.gle/gircHmWkQUbhztHe9

Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Organizacijski odbor:
Tina Palaić, Slovenski etnografski muzej
Dr. Polona Sitar, Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem
Urška Purg, Kolektiv Kolkrea
Eliza Proszczuk, Akademija za likovno umetnost v Varšavi
Ewa Chomicka, Muzej POLIN / Kolektiv Kultura za podnebje (Culture for Climate Collective)
Urška Repar, Muzej novejše zgodovine Celje
Corinne Brenko, Muzej in galerije mesta Ljubljane
Tina Fortič Jakopič, Muzej novejše zgodovine Slovenije
Maja Hakl Saje, Kolektiv Kolkrea
Dr. Tamara Nikolić Đerić, Kolektiv Kolkrea

Delavnico sofinancirata akcija COST Sledovi kot način za raziskovanje podnebnih sprememb, tehnologij in družbene pravičnosti (TRACTS) v delovnem sklopu Sledovi in družbena pravičnost ter Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije v okviru podoktorskega projekta Z6-3225 »Emancipatorne politike ženskih družbenih gibanj in postsekularni obrat v feminizmu«.