Kavarna SEM
četrtek, 6. december 2012 - 19:00

Antropologinje in antropologi v odnosih z javnostmi, pogovor v Kavarni SEM

Okrogla miza iz cikla Etnologinje in antropologi, antropologinje in etnologi v praksi

Vabilo na pogovor o antropologinjah in antropologih v odnosih z javnostmi
Javno in poklicno delovanje antropologov je pogosto usmerjeno v medkulturno posredništvo. Če je le mogoče, antropologija predstavlja ali celo zastopa stališča tistih, ki jih praviloma večinska družba, mediji in politike ne znajo ali nočejo slišati.

Odnosi z javnostmi sodijo v tista poklicna opravila, ki jih je mogoče uporabiti v različnih smereh. Sama dejavnost se je porodila v času Wilsonove administracije in je od takrat nekakšen tržni ekvivalent boljševiški agitaciji in propagandi. Velika podjetja in politični centri moči tako zelo skrbijo za javno podobo, da ne morejo delovati brez strokovnjakov za odnose z javnostmi. Informacije, ki jih servirajo nekateri strokovnjaki, znani pod imenom »spin doctorji« oziroma strokovnjaki za obračanje resnice, pa so praviloma zelo podobne tistemu, kar so proizvajali v Orwellovem miniresu.

Toda strokovnjaki in strokovnjakinje s področja odnosov z javnostmi lahko prispevajo tudi pomemben delež pri učinkovitem delovanju nevladnih organizacij, samoorganiziranih skupin in skupnosti, neprofitnih ustanov, medijev in javnega sektorja – vseh v javno dobro. Na pogovoru s kolegicama Zalo Rambaud, ki dela za Zavod ŠKL, in Katerino Vidner Ferkov, ki je zaposlena pri Delu, bomo razkrivali očitne in manj očitne plati tovrstnega dela etnologov in antropologinj.

www.kula.si