Filmografija SEM / Blagoslov domačije Pri Ovnovih na predvečer svetih treh kraljev

Blagoslov domačije Pri Ovnovih na predvečer svetih treh kraljev
Klasifikacija
Filmski zapisi
Zadobrova, 5. januar 2012.
Strokovna sodelavka Polona Sketelj, snemanje in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija Slovenski etnografski muzej, 12 minut.

Sveti trije kralji so se prvi poklonili novorojenemu Jezusu in ga obdarovali s kadilom, zlatom in miro.

Tudi v Sloveniji se je na predvečer svetih treh kraljev ohranil blagoslov domov z molitvijo, kadilom in posvečeno vodo. Pri Ovnovih v Zadobrovi na vrata gospodarskih stavb narišejo tri križe, na hišna vrata pa tudi začetnice imen Gašperja, Mihe in Boltežarja. Nazadnje figure svetih treh kraljev postavijo v jaslice, družina pa se zbere v kuhinji. Film je bil posnet za razstavo Polone Sketelj Vrata, prostorski in simbolni prehodi življenja. Leta 2014 je bil uvrščen v informativno sekcijo mednarodnega festivala Dnevi etnografskega filma.