Valvasorjeva grafika Dolenjskih Toplic, kjer je v levem spodnjem kotu upodobljen možakar, ki opravlja veliko potrebo.
18. november 2021

Svetovni dan stranišč

Ali veste, da je jutri svetovni dan stranišč? In ali veste, da na svetu okoli 3.6 milijarde ljudi še vedno nima dostopa do stranišč?

Slovenski etnografski muzej se pridružuje Urad RS za intelektualno lastnino pri obeleževanju 19.novembra, ki ga je Organizacija združenih narodov (OZN) razglasila za svetovni dan stranišč. S tem opozarjamo na pomen higiene, zdravja in dostopa do stranišč za vse.

Janez Vajkard Valvasor je zapisal: "Tam je namreč kraj, kjer ima njegov gospodar vsako noč neko potrebno opravilo, ki ga celo turški cesar ne more opraviti po kakem odposlancu ali velikem vezirju, temveč sam v lastni osebi..."