Čelešnik
28. oktober 2021

Svetila

Ste opazili, kako se dan že krajša? Nič ne de, doma si prižgemo luč in v njeni svetlobi lahko počnemo marsikaj zanimivega tudi ob večerih. Kaj pa nekoč, ko še ni bilo elektrike?

Vse do konca 19. stoletja so si svetili z ognjem, gorečimi drvi na ognjišču, s trskami, z baklami, lojem ali oljem. Poglejte si nekaj primerov, s kakšnimi svetili so si lahko ustvarili svetlobo. Najbolj nenavadne so zagotovo kovane klešče na stojalu, imenovanem čelešnik. Vanj so zataknili trsko, ki je gorela le kratek čas, nato so jo morali zamenjati z novo. Takšno svetilo so uporabljali le za najnujnejša opravila. Najboljši recept pa je bil: Ko pade mrak, domov in pa spat!

Če si želite od blizu ogledati različna svetila, vabljeni na razstavo Med naravo in kulturo v Slovenski etnografski muzej.

SvetilaSvetilaSvetilaSvetila