Kolaž
3. avgust 2022

Bralna priporočila našega novega sodelavca

Bralna priporočila je tokrat izbral naš novi sodelavec knjižnice, ki je pri nas na dodatnem izobraževanju.

Publikacija Ornamenti množice (*cf., 2021), ki jo je spisal kultni filmski kritik, sociolog in mislec sodobne kulture Siegfried Kracauer, prinaša izjemno in raznoliko publicistiko, ki seže od filma, literature do fotografije. Kracauer, sicer dolgo časa zapostavljen in kritiziran mislec, v svojem času (prvi polovici 20. stoletja) pa uveljavljena osebnost nemške kulturne pisarije, z enim svojih najpomembnejših del končno prihaja tudi pred slovenskega bralca, saj z zgolj peščico slovenskih prevodov predstavlja vrzel, ki jo je potrebno zapolniti.

Zaradi dogodkov na Krasu, ki so razburili in aktivirali slovensko javnost, je knjiga Ogenj, narava in kultura (Studia Humanitatis, 2021), pod katero se je podpisal Stephen J. Pyne, še kako aktualna za današnje čase. Iz prve roke spregovori o tematiki ognja in požarov skozi zgodovino, njegovega dojemanja s strani kulture in naravoslovja ter prikaže, kako ga je uporabljal in izkoriščal človek. Stephen J. Pyne, zaslužni profesor Arizonske državne univerze v pokoju, je namreč v svoji mladosti postal tudi član prostovoljne gasilske ekipe in se s požari seznanil iz prve roke, kar je skozi leta prelil v mnogo pomembnih del, ki so vsa tako ali drugače povezana s plameni.

Zelo aktualna je tudi publikacija Marte Verginella – Ženske in meje med preteklostjo in koronavirusom (Založba Univerze v Ljubljani, 2022). Zamejska svetovljanka in zgodovinarka se v svojem novem delu sooča s posledicami kovida, ki ga prepleta z zgodovinskim pogledom na meje ter njihovo zarisovanje in prestopanje. V središču je žensko vprašanje, ki tudi skozi avtobiografsko obarvane sestavke posreduje žanrski hibrid, ki sedanjost poveže s preteklostjo.