Orače Okič pot včasih vodi od domačije do domačije tudi čez travnike in skozi gozdove. Foto: Blaž Verbič, 2020.
Pritličje razstavne hiše
8. februar 2021
Do
28. februar 2021
Kustos
mag. Adela Pukl
Logotip MK
Logotip SEM
Logotip NKDS

Pustni orači Okič: Z oranjem do dobre letine

V Slovenskem etnografskem muzeju že tretje leto zapored v predpustnem času predstavljamo pustne like, katerih maske in oprave je muzej odkupil v preteklem letu za svojo zbirko. Letos se bodo na priložnostni razstavi predstavili pustni orači Okič iz Haloz.

Pustna skupina oračev Okič, ki so predstavljeni v SEM, je kot društvo začela delovati leta 1993. Največkrat jo sestavljajo liki: pokač, pobirač ali baba, en ali dva para konjičev ali kujekov, plužar, nekaj kurentov in muzikant. Na dvorišču pred hišo zaorjejo simbolično brazdo in za dobro letino posejejo seme, domačini pa jih pogostijo in obdarijo.

Še posebej so prepoznavni po likih korantov. Medtem ko so v večini drugih skupin korantije izdelane iz ovčjega kožuha, so v Okiču na podlagi slikovnega vira iz 60. let 20. stoletja v 90. letih rekonstruirali korantijo iz zajčjega kožuha, leta 1998 pa so na podlagi stare korantije iz druge svetovne vojne lik koranta izdelali iz kozjih kož.

Avtorica razstave: mag. Adela Pukl
Strokovni sodelavci razstave: mag. Anja Jerin, Benjamin Vidovič