Slovenski etnografski muzej

Moja skupnost - moj domači kraj

Nena Židov

Od kod sem doma? Kateri ljudje so mi blizu?
S kom preživljam delavnik in s kom delim praznik?

Poleg družine je za posameznika pomembna tudi neposredna povezanost z ljudmi iz ožjega okolja, v katerem se rodi oziroma živi. V sobivanju z drugimi ljudmi laže in bolje preživi, od okolice sprejema ustaljene vrednote in poglede na življenje, ki ga spremljajo tudi kasneje in v novih okoljih.

Lokalna skupnost obsega določeno ozemlje in prebivalce, ki na njem živijo. Do neke mere se identificirajo s skupno lokacijo bivanja in živijo v podobnih življenjskih razmerah. Družijo jih skupna lokalna zgodovina, interesi in skupno obeleževanje praznikov. Preko medsebojnih odnosov, prenašanja znanj, socialnega nadzora in ohranjanja tradicionalnega lahko lokalna skupnost pomembno vpliva na življenje posameznika in nadaljuje v družini začeti proces socializacije.
Skrbi za varnost svojih članov in jim stoji ob strani v veselju in žalosti, ob delu in prazniku, rojstvu in smrti.
Navzven lahko lokalna skupnost deluje dokaj enotno, čeprav je sestavljena iz skupin posameznikov, ki jih povezujejo sorodstvo, sosedstvo, starost, spol, socialni status, specifični interesi … “Prišlekov” pa nikoli povsem ne izenači s “svojimi” ljudmi.

Notranja raznolikost  

Ob delu in prazniku

 

Skupne zadeve in pravila

  Zbirališča in žarišča   Varnost
       
                 
Zavetje   Skupnost navzven  

Lokalne skupnosti v mestu

       
           

Besedila z razstave


Nazaj