Slovenski etnografski muzej

Dunajski kioski
Datum objave 
29. November 2024
What 
Blog

Javljanje iz Dunaja

Dunajski kioski, kjer ponujajo značilne klobase, so vpisani na UNESCOv seznam nesnovne kulturne dediščine.

Gre za kioske z edinstvenim vzdušjem, ponudbo hrane in značilnim besediščem. Izrazi, kot so »Haaße« (klobase), »Krokodü« (kisle kumarice) in »Oaschpfeiferl« (pikantni feferoni), so zdaj uradno del dunajskega kulturnega leksikona.

Mesto Dunaj je v izjavi poudarilo kulturni pomen kioskov: »Ta edinstvena kategorija se pridružuje kulturi dunajskih kavarn in vinskih tavern ter poudarja pomen kioskov s klobasami kot mest srečevanj, kulinarične raznolikosti in dunajskega načina življenja."

Zgodovina dunajskih kioskov s klobasami sega v čas Avstro-Ogrske, ko so premične stojnice s hrano veteranom zagotavljale vir zaslužka. Razmah so kioski doživeli leta 1969, ko so bile odobrene stalne lokacije, kar je pomenilo začetek njihove osrednje vloge pri oblikovanju življenja v mestu.

Tradicija se nadaljuje še danes, tako domačini kot turisti uživajo v hitrem prigrizku na znamenitih lokacijah, kot je na primer Bitzinger's ob muzeju Albertina in Državni operi. Kioski s klobasami niso le kulinarična znamenitost, temveč služijo tudi kot prostor, kjer socialne razlike zbledijo.

Najstarejša ohranjena stojnica v mestu je »Würstelstand Leo«, ki so jo odprli leta 1928 na Döblinger Beltu.