Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
2. december 2005

V Slovenskem etnografskem muzeju je v decembru živahno

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 2. december 2005
 
V Slovenskem etnografskem muzeju je v decembru živahno
Razstava iz Rezije z rezijanskimi brusači 
 
Slovenski etnografski muzej bo od 8. decembra 2005 dalje gostil zamejsko razstavo
Potujoči brusači iz Rezije.
 
Z njo prihajajo v Ljubljano tudi brusači, ki bodo v SEM demonstrirali brušenje nožev in škarij  in poskrbeli, da bo v prazničnih dneh naš pribor za rezanje kolačev oster.
 
Razstavo muzeja brusačev iz Solbice v Reziji je SEM pripravil v sodelovanju z Odborom za spomenik brusačev – C.A.M.A. in z Zvezo slovenskih kulturnih društev v Reziji. Brusači iz Rezije so pred tem že gostovali v Pokrajinskem muzeju v Kopru, ki je razstavo zasnoval in prvič zbirko predstavil javnosti, in letos spomladi v Tolminskem muzeju. 
 
Na razstavi so predstavljena različna orodja in kolesa brusačev ter fotografije. Z njo želimo predstaviti to dejavnost , ki je opredeljevala način življenja Rezijanov, ene od skupnosti onstran državne meje.
 
Tradicionalno rezijansko gospodarstvo je nekdaj temeljilo na poljedelstvu in živinoreji. Ker pa njihove ozke doline s pičlo rodovitno zemljo niso omogočale zadostnega zaslužka za preživetje vseh njenih prebivalcev, so predvsem moški poskušali dodatno zaslužiti s sezonskim delom izven domačega kraja.
 
V Reziji tako srečamo značilne rezijanske poklice, kot so potujoči trgovci »kramarji« ter potujoči brusači in kleparji. Najznačilnejši in tudi v naših krajih najbolj poznan je bil poklic brusača, ki se je razvil v prvih desetletjih 19. stoletja. Prvi brusači so se podajali od doma oprtani s krošnjami,  v katerih so nosili brus in ostalo potrebno orodje. Nahrbtnim krošnjam so se kasneje pridružile krošnje na vozičkih, nato kolesa, danes pa redki brusači, ki se še ukvarjajo s to obrtjo, prevažajo svoje orodje z motornimi sredstvi. Največji razmah je ta obrt doživljala v začetku 20. stoletja, ko naj bi v vasi Solbica, kjer je bila ta dejavnost najbolj razvita,  poklic brusača opravljalo kar 20 % vse moške delovne sile.
 
Razstavo spremlja program prireditev, ki se bodo odvijale v SEM 17. decembra 2005 z večerom rezijanske glasbe in plesa in končale 12. januarja 2006 z lutkovno predstavo Zverinice iz Rezije tik pred zaprtjem razstave 15. januarja.
 
              Kontaktna oseba: Nina Zdravič Polič
Slovenski etnografski muzej
 tel.: 01/ 3008 700, GSM: 041/342 801
 
Sporočilo za medije v Wordovi datoteki.