Slovenski etnografski muzej

Rubikova kocka. Foto: Eva Petrič

Pester program v SEM za Poletno muzejsko noč 2019

Sporočilo za javnost
Slovenski etnografski muzej
Ljubljana, 12. junij 2019

Pester program v SEM za Poletno muzejsko noč 2019

V soboto, 15. junija 2019 med 18.00 in 24.00 se v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) pridružujemo vseslovenski akciji Poletna muzejska noč in odpiramo vrata za svoje obiskovalce med 18.00 in 24.00. Vstop je prost!

SEM del programa Poletne muzejske noči posveča gostujoči razstavi Šamanizem ljudstev Sibirije. Razstava Ruskega etnografskega muzeja iz Sankt Peterburga, ki je bila odprta aprila letos, pripoveduje o edinstvenem fenomenu svetovne civilizacije - mitološko predstavo sveta ljudstev Sibirije in ruskega Daljnega Vzhoda na koncu 19. in v začetku 20. stoletja, katerega nosilci so šamani, posredniki med nebom in zemljo. 

Ob 18.00 pričnemo z vodstvom po razstavi Šamanizem ljudstev Sibirije, vodil bo dr. Marko Frelih s poudarkom na amuletih in simbolih Sibirskih šamanov.

Delavnice za otroke in odrasle ob razstavi Šamanizem ljudstev Sibirije:

18.00 – 20.00: Skrivnostni svet amuletov, delavnica za otroke

21.00: Pomoč z umetnostjo: Živalski arhetipi skozi psihodramo, delavnica za odrasle, ki so jo pripravili študenti Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani. Delavnico vodi Ana Rokvič Pinterič, na njej bodo posamezniki preko tehnike psihodrama stopili v stik z različnimi arhetipi živali in raziskovali svojo notranjo bit.

Odprtje zunanje umetniške instalacije

20.00: Rubikova kocka recikalže senc&e@mocij: avtorica Eva Petrič

Na muzejsko ploščad pred SEM bo umeščena instalacija multimedijske umetnice, ki svojo instalacijo opisuje z besedami: ’’Vsakdo ima in vse svoje sence. Kadarkoli sence srečajo druga drugo, se spojijo in oblikujejo nove sence – podobno se dogaja s kulturami in čustvi. Ne senc, ne čustev in niti kulture ne moremo prijeti in zadržati, lahko pa jih, kot  pri tej Rubikovi kocki reciklaže senc&e@mocij, usmerjamo in doživljamo in nenazadnje recikliramo na neskončno možnih načinov.’’

Film

22.00: Codelli (85’), igrano - dokumentarni film, 85’ ter pogovor s soustvarjalci filma

Scenarist, režiser in producent: Miha Čelar, produkcija 2017, 85'

Projekcija filma, ki na svojstven način pripoveduje o življenju in delu izumitelja in pustolovca ljubljanskega barona Antona Codellija in pri ustvarjanju katerega je sodeloval tudi Slovenski etnografski muzej, se bo zaključila s pogovorom s soustvarjalci filma. Sodelovali bodo: dr. Marko Frelih, kustos afriških zbirk v SEM in strokovni sodelavec pri filmu, Iztok H. Šuc, glavni animator filma, Primož Bezjak, glavni igralec, Jure Petač, član Codelli avtomobilističnega kluba.

Glasba

21.00 – 24.00: Fake Orchestra

Kontaktni osebi:

Nina Zdravič Polič, vodja Službe za komuniciranje in javne programe

Maja Kostric Grubišić, Služba za komuniciranje in javne programe

Slovenski etnografski muzej, T: 01 / 3008 700, T: 01 / 3008 745, E: etnomuz@etno-muzej.si

Plakat CodelliPomoč z umetnostjoVabiloVabilo CodelliVabilo Rubikova kockaVabilo Pomoč z umetnostjo