Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
11. maj 2018

LJUDJE IZ TOVARNE PORCELANA: NAMIZNO POSODJE »ČLOVEŠKA SLED«

Gostujoča poljska razstava v sklopu osebnih razstav SEM

Razstava »Ljudje iz tovarne porcelana«, ki sta jo zasnovala antropologinja Ewa Klekot in keramik Arkadiusz Szwed, je nastala v sodelovanju z Inštitutom Adama Mickiewicza in njegovo vrhunsko blagovno znamko culture.pl. Na ogled bo od 17. maja do 30. septembra 2018 v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani, kot ena izmed osebnih razstav, ki dopolnjujejo stalno razstavo »Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta«. »Ljudje iz tovarne porcelana« je obenem tudi spremljevalna razstava IV. mednarodnega trienala keramike UNICUM 2018.

Namizno posodje »Človeška sled« so v tovarniški proizvodnji izdelali delavci, ki so konice prstov rokavic pomočili v kobaltno sol. Sledi njihovega dotika so ostale skoraj nevidne do žganja izdelkov, ko se je kobalt na porcelanu spremenil v temno modro barvo. Na ta način je namizno posodje iz porcelana ohranilo dotik rok delavcev in razkrilo vlogo »človeškega faktorja« v industrijski proizvodnji. Namizni servis je plod sodelovanja med antropologinjo in keramikom v sklopu raziskave o različnih vrstah znanja, ki se uporabljajo v tovarni, in o metodah vrednotenja tega dela.

»Gladek, sijoč porcelan ustvarja vtis čistosti in popolnosti. Ko prsti ali ustnice pustijo sledove na skodelici, imamo občutek, da jih moramo nujno zbrisati, odstraniti, ponovno vzpostaviti brezhibno stanje, skriti dokaze o stiku z nepopolnim človeškim telesom. Nočemo vedeti, če se je skodelice kdo dotaknil, ali kolikokrat se je je dotaknil«, pravi avtorica projekta Ewa Klekot.

Servis je bil izdelan v okviru projekta »Ljudje iz tovarne porcelana«, ki je potekal v eni najstarejših tovarn keramike na Poljskem. Tovarna v Ćmielówu, ustanovljena leta 1790,  izdeluje fini porcelan od leta 1838 in je sedaj v lasti podjetja Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Projekt je financiralo poljsko Ministrstvo za znanost in visoko šolstvo v okviru Nacionalnega programa razvoja humanističnih ved.
 
Razstavo »Ljudje iz tovarne porcelana« organizira Inštitut Adam Mickiewicz pod znamko Culture.pl. Slovenski etnografski muzej jo gosti kot osebno razstavo v sklopu stalne razstave »Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta«. »Ljudje iz tovarne porcelana« je spremljevalna razstava IV. Mednarodnega trienala keramike UNICUM 2018, ki ga pripravlja Narodni muzej Slovenije.

 

Slovenski etnografski muzej in osebne razstave obiskovalcev

SEM je muzej kulturnih identitet, vez med preteklostjo in sedanjostjo, tradicionalno in moderno kulturo, predmetno in nesnovno kulturno dediščino, naravnim okoljem in civilizacijo, slovensko in drugimi kulturami. Je muzej odprtega in dejavnega dialoga, ki je še posebno prisoten v programih ob stalni razstavi »Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta« (2009). To je konceptualna zgodba o posamezniku, njegovih identitetah in umeščanju v svet, ki obiskovalcu zastavlja temeljna vprašanja (Kdo sem? Kje je moj dom? Kaj me vleče v svet? Kateri ljudje so mi blizu?) in ponuja mozaik možnih odgovorov, pravega pa lahko vsak poišče le sam zase. Razstava obravnava tudi vprašanji, kako nastajajo in se prepletajo osebna, skupna in univerzalna dediščina ter kako ljudje oblikujemo, plastimo in spreminjamo svoje identitete.

Obiskovalci so spodbujeni k razmisleku (refleksiji) in sodelovanju (participaciji) – da pripravijo osebno razstavo ali sodelujejo pri snemanju pripovedi za Galerijo pripovedovalcev. Do sedaj je bilo posnetih 55 pripovedi in postavljenih 39 osebnih razstav posameznikov ali skupin. Ta odprti del stalne razstave omogoča vidnost in slišnost ranljivih skupin (družbena inkluzija) ter spodbuja večglasje ali pluralizem pogledov. Vsebine nastajajo z deljeno odgovornostjo, saj avtorje razstav usmerjamo muzejski kustosi, pri snemanju pa sodelujeta tudi muzejska kulturna mediatorja; v vseh teh procesih se vsi učimo od vseh. Več informacij: SEM https://www.etno-muzej.si, stalna razstava https://www.etno-muzej.si/sl/stalne-razstave/jaz-mi-in-drugi-podobe, Galerija pripovedovalcev https://www.etno-muzej.si/sl/digitalne-zbirke/galerija-pripovedovalcev, Osebne razstave obiskovalcev https://www.etno-muzej.si/sl/razstave/razstave-obiskovalcev.  

»Ljudje iz tovarne porcelana« je prva osebna razstava neslovenskih avtorjev. Ewa Klekot in Arkadiusz Szwed sta z izčiščeno idejo vizualizacije in materializacije »nevidnih« veščin proizvodnih delavcev gostovala v več galerijah na Poljskem in po Evropi. Tokrat sta vzela za dodaten izziv izhodišča in cilje osebnih razstav SEM in svoja stališča predstavila tudi v kratkem filmskem portretu. Razstava bo spodbudila razmislek o vrednosti in ohranjanju veščin tovarniških delavcev, o intelektualni lastnini znanja v proizvodnih procesih, o statusu delavcev v današnji družbi, ipd.


IV. mednarodni trienale keramike UNICUM 2018

Narodni muzej Slovenije letos prireja IV. mednarodni trienale keramike UNICUM. Na Metelkovi bo gostoval od 18. maja do 30. septembra 2018. V njegovem okviru poteka tudi bogat spremljevalni program. Mednarodna razstava avtorske keramike v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova je osrednji dogodek UNICUMA 2018. Od 277 prijav iz 42 držav je na razstavo uvrščenih 78 del avtorjev iz 25 držav. Mednarodna strokovna žirija bo med razstavljenimi deli izbrala nagrajence, ki jih bo razglasila na odprtju razstave v četrtek, 17. maja 2018, ob 18. uri.

Poudarek trienala je na predstavitvi sodobne umetniške keramike v slovenskem in mednarodnem prostoru. Cilj trienala je iskanje elementarnih likovnih raziskovanj v povezavi s sodobnimi razmišljanji. Za več informacij obiščite spletno stran www.unicum.si.
 

Culture.pl: promocija poljskega oblikovanja po svetu

Cilj Inštituta Adama Mickiewicza je promovirati Poljsko in poljsko kulturo po svetu s pomočjo svoje vrhunske blagovne znamke Culture.pl. S predstavitvami visokokakovostnih pobud in prireditev na področju umetnosti, glasbe in oblikovanja želi inštitut seznanjati mednarodno javnost s sodobno poljsko kulturo. Portal Culture.pl, dnevno objavlja sveže novice o najbolj vznemirljivih poljskih kulturnih prireditvah po svetu; portal je tudi največji in najbolj izčrpen vir znanja o poljski kulturi. Poseben razdelek, ki je posvečen poljskemu oblikovanju, objavlja informacije o najnovejših trendih in projektih poljskih oblikovalcev, tako mladih in obetavnih, kot uveljavljenih in svetovno znanih. Več o projektu in o najbolj zanimivih dogodkih, povezanih s poljsko kulturo po svetu, lahko najdete na www.culture.pl.

 

Razstava in film sta dostopna v slovenskem in angleškem jeziku, petkovo vodstvo pa bo v angleškem jeziku.  

Odprtje razstave:
četrtek, 17. maja, ob 17. uri
Vodeni ogled z avtorjema Ewo Klekot in Arkadiuszom Szwedom:
petek, 18. maja, ob 10 uri

Kontaktna oseba:
Nadja Valentinčič Furlan, T: 01 / 3008 782, E: nadja.valentincic@etno-muzej.si

Razstava bo na ogled od 18. maja do 30. septembera 2018.