30. marec 2007

5. HOMMAGE SVETOVNEMU DNEVU ROMOV V SEM
Predstavitev knjige Isabel Fonseca: Pokoplji me pokončno
in okrogla miza: Romi v Sloveniji

Torek, 3. april ob 11. uri, Slovenski etnografski muzej (upravna hiša)

Slovenski etnografski muzej se skladno s svojim poslanstvom posveča tudi različnim tematikam, ki so povezane z manjšinami, avtohtonimi skupnostmi, priseljenci, itd., ki jih izpostavlja in obravnava na posebnih prireditvah ali razstavah.

Tako je SEM že leta 1998 ob Svetovnem dnevu Romov, ki se po svetu praznuje 8. aprila in je bil izbran na 1. svetovnem kongresu Romov leta 1971 v Londonu, posvetil Romom prvo prireditev z naslovom Hommage svetovnemu dnevu Romov v SEM in sicer s fotografsko razstavo, ki je prikazovala prizore iz vsakdanjega romskega življenja (Nada Žgank) in portrete romskih glasbenikov s Kosova (Svanibor Pettan); leta 1999 z razstavo romskih otroških risb ter z glasbenim recitalom romske poezije; leta 2000 s koncertom romske glasbe in s fotografsko razstavo Mehinju ROM, Romi iz Hudej (raziskovalno delo dr. Mojce Terčelj), ki je bila isto leto na ogled v evropski palači v Strassbourgu, in leta 2005 z okroglo mizo Pogledi na romsko kulturo z Ljatifom Demirom, romologom in publicistom iz Makedonije.

Letos, v času, ko se v slovenskem Parlamentu sprejema novi Zakon o romski skupnosti in ko je s pridružitvijo Romunije in Bolgarije v EU prišlo več kot dva in pol milijona Romov (v Evropi jih je približno 8 milijonov), prireja SEM ob Svetovnem dnevu Romov v torek, 3. aprila, peti Hommage Svetovnemu dnevu Romov.

Obeležil ga bo s predstavitvijo knjige Isabel Fonseca: Pokoplji me pokončno in s tematsko okroglo mizo, ki bo osvetlila različne poglede na Rome v Sloveniji preko izkušenj znanih etnologov, antropologov in drugih, ki se s to problematiko ukvarjajo.

O knjigi Isabel Fonsece: Pokoplji me pokončno (Romi in njihovo potovanje)

Na začetku letošnjega leta je pri založbi Sanje izšla knjiga Pokoplji me pokončno s podnaslovom Romi in njihovo potovanje.

Knjiga je nastala iz neposredne izkušnje pisateljice in novinarke, ki je v 90. letih vrsto let preživela med Romi, jih poslušala ter odkrivala presenetljive razsežnosti ene najbolj skrivnostnih in tabuiziranih kultur v Evropi, zato se ob prebiranju te knjige zdi, da o Romih vemo bore malo. Za naslov knjige je Isabel Fonseca izbrala znan romski rek: "Vse življenje sem preživel na kolenih, a pokopljite me pokončno."

... sijajen, edinstven dokument, ter slikovita in učena, strastna in disciplinirana, obupno resnična pripoved o ljudeh, ki so mi blizu. Romi in jaz smo na to knjigo čakali. (Yehudi Menuhin)

Pionirska, slikovito napisana, poučna in alarmantna knjiga o največji, najmanj poznani in najbolj zatirani manjšini Evrope ... Pokoplji me pokončno - tesnoben krik romskih aktivistov - bi morali slišati vsi, ki jih skrbi za človeško dostojanstvo. (Washington Post)

Knjiga Isabel Fonsece je pravo odkritje: med njenimi stranmi, ki nas popolnoma prevzamejo, se odkriva skriti svet, prezrt in tajen, preganjan in neznan. (Salman Rushdie)

Isabel Fonseca, Američanka (živi v Londonu), je študirala na univerzah v Kolumbiji ter Oxfordu. Pri časopisu Times Literary Supplement je delala kot pomočnica urednika ter bila urednica londonskega časopisa Soho Square Danes piše za vrsto revij in časopisov, npr.: Independent, Vogue, The Nation in The Wall Street Journal.

Kontaktna oseba: Nina Zdravič Polič, Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, 1000 Ljubljana T.:01 / 3008700 nina.zdravic@etno-muzej.si, ralf.ceplak@etno-muzej.si

Sporočilo za javnost v Wordovi datoteki.