Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
26. marec 2009

1. festival romske kulture – Ljubljana, Maribor, april 2009

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 26. marec 2009

1. festival romske kulture – Ljubljana, Maribor, april 2009
Mesec romske kulture v SEM – Romano Čhon

Večkrat je bilo že zapisano, da je Slovenski etnografski muzej muzej "za ljudi, o ljudeh…" in da se skladno s tem posveča tudi različnim vprašanjem, bodisi manjšinskim, avtohtonim skupnostim, priseljenstvu, itd., ki jih izpostavlja in obravnava preko posebnih prireditev ali razstav.

V SEM je že v petdesetih letih prejšnjega stoletja »zaorala ledino« raziskovanj Romov dr. Pavla Štrukelj. Od leta 1998 pa SEM ob Svetovnem dnevu Romov, ki ga po svetu praznujejo 8. aprila in je bil izbran na Prvem svetovnem kongresu Romov leta 1971 v Londonu, posveča Romom prireditve z naslovom Hommage svetovnemu dnevu Romov v SEM.

V letošnjem letu pa se bodo vzporedno s kampanjo ozaveščanja o diskriminaciji Romov Sveta Evrope DOSTA! in v sodelovanju z Romskim akademskim klubom (RAK) ter Združenjem ustvarjalnih ljudi na področju kulture (ZULK) v aprilu vrstile številne prireditve, posvečene različnim vidikom romske kulture. Odvijale se bodo v okviru Prvega festivala romske kulture v Ljubljani in v Mariboru, ki ga je idejno zasnoval muzejski svetovalec Slovenskega etnografskega muzeja Ralf Čeplak Mencin.

Da bi evropski prostor odprli za bogastvo romske kulture in uveljavili ustvarjalnost Rominj in Romov, je Svet Evrope leta 2008 dal pobudo za nastanek Kulturnih poti romske kulturne dediščine. V Sloveniji smo se odločili, da bomo v okviru tega projekta organizirali prvi Romski mesec / Romano čhon, festival romske glasbe, plesa, poezije, filma, lutk, delavnic, okroglih miz, predavanj, simpozijev in razstav. Izbrali smo mesec april, ker je 8. aprila svetovni dan Romov, pomlad pa metafora za odprtost in optimizem.

Odprtje festivala, Meseca romske kulture – Romano Čhon bo 2. aprila ob 18.00 v Slovenskem etnografskem muzeju. Festival, ki mu botruje častni odbor (ministrica za kulturo, varuhinja človekovih pravic, direktorica Informacijskega urada Sveta Evrope v RS, predsednik Zveze Romov Slovenije, direktor Urada za narodnosti, župana Ljubljane in Maribora), bo odprla ministrica za kulturo gospa Majda Širca.

V Ljubljani se bo večina prireditev od 2. do 22. aprila odvijala v Slovenskem etnografskem muzeju, ki je nosilec tega projekta. Nekateri koncerti znanih skupin, kot npr. Šukar, Poum Tchack iz Francije (koncert gypsy swinga), Romano Drom iz Madžarske pa bodo v prostorih Tovarne Rog v Ljubljani. V Mariboru se bodo prireditve odvijale v Pokrajinskem muzeju Maribor, Klubu KGB, itd. Jeseni (septembra) Slovenski etnografski muzej v sodelovanju
z Oddelkom za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani pripravlja tudi fotografsko razstavo slovenskih Romov kot rezultat projekta »Vidim te – vidiš me« v Evropski palači v Strasbourgu, torej v času predsedovanja Slovenije Svetu Evrope.

V prizadevanjih za medsebojno spoštovanje kultur in toleranco , je pomembno poudarjanje medkulturnega dialoga kot procesa ozaveščanja o soobstoju različnih kulturnih identitet in procesov, ki spodbujajo spoštovanje do kulturnih raznolikosti in izražanj, ter boj proti diskriminaciji, socialni izključenosti, stereotipom in predsodkom. V Evropi število Romov ocenjujejo na 10 – 15. milijonov. To je največji razseljen narod brez lastne države v Evropi.

Namen Meseca romske kulture je med drugim afirmirati in opomniti na eno najbolj marginaliziranih in diskriminiranih kultur v Evropi, saj se zdi, da o Romih še danes ne vemo dovolj.

Kontaktna oseba:
Ralf Čeplak Mencin
T.:01 / 3008 700, 040 / 750 728,
ralf.ceplak@etno-muzej.si,
www.etno-muzej.si