Ekipa SEM
E-razstave
22. december 2017

Na obisku doma: Rož, Podjuna, Zilja

Na obisku doma: Rož, Podjuna, Zilja je prva spletna razstava iz cikla razstav s skupnim naslovom Na obisku doma, ki jih pripravlja Slovenski etnografski muzej v različnih območjih Slovenije.

Doslej so kustosi Slovenskega etnografskega muzeja pripravili tovrstne razstave v Kranjski gori (l. 2013/2014, kustosa Tjaša Zidarič in Miha Špiček), Drašičih (l. 2015, kustos Andreja Dularja), Šentvid pri Stični (l. 2015/2016, z naslovom: Kako so živeli v naših krajih leta 1950, kustosa Barbara Sosič in Miha Špiček), v Mokronogu (l. 2016, s podnaslovom: Ob 65-letnici etnološke raziskave v Mokronogu in okolici, kustosa: Barbara Sosič in Miha Špiček).

Namen razstav Na obisku doma je približati prebivalcem določenih območij fotografsko in predmetno gradivo, ki ga hrani Slovenski etnografski muzej z njihovega območja in sicer zlasti starejše gradivo, zbrano v času sistematičnega terenskega raziskovanja kustosov po posameznih območjih Slovenije. Doslej je bila večina razstav panojskih z izbranimi fotografijami iz dokumentacije Slovenskega etnografskega muzeja, večinoma iz 50. in 60. let 20. stoletja. Na vsaki od razstav je predstavljen tudi izbor predmetov iz zbirk Slovenskega etnografskega muzeja, ki so bili zbrani na nekem območju, seveda z ustreznimi strokovnimi komentarji odgovornih kustosov. Tako pri pripravi vsake od razstav sodelujejo tudi odgovorni kustosi za posamezna področja.

Tokratna razstava predstavlja izbor slikovnega in predmetnega gradiva, ki ga hrani Slovenski etnografski muzej iz Roža, Podjune in Zilje. Zasnovana je po etnološki sistematiki. V vsakem vsebinskem sklopu so na ogled fotografije, ki so jih posneli v času skupinskih ali individualnih raziskav na južnem Koroškem  v 50., 60. In 70. letih 20. stoletja, sledijo novejše fotografije, posnete od 90. let 20. stoletja do sodobnosti, prikazan pa je tudi izbor reproduciranih originalnih fotografij iz družinskih arhivov, ki so jih kustosi pridobili med raziskovalnim delom na južnem Koroškem. Prav tako so na ogled avdiovizualni posnetki, ki jih hrani Slovenski etnografski muzej in so nekateri tudi na ogled na stalni razstavi Jaz, mi, drugi: podobe mojega sveta in so bili na ogled na bčasni razstavi Vrata: prostorski in simbolni prehodi življenja (2013-2017).

Vstop v spletno razstavo