Slovenski etnografski muzej

Cikel pogovorov: Misliti odgovornost
Datum objave 
30. marec 2022
Kontakt 

Spomladanski cikel pogovorov: Misliti odgovornost

Cikel pogovorov Misliti odgovornost naslavlja izbrane teme sodobne antropologije, pa tudi širšega družboslovja in humanistike, skozi prizmo kolektivne in individualne odgovornosti.

3. marec 2022 ob 19.00
O vključenosti in demokratičnosti malo drugače: Vloga muzejev in znanosti
Sogovornici: dr. Neža Čebron Lipovec in Urška Repar
Moderira: Urška Purg

Sodobni trendi na področju znanosti, kulture in dediščine raziskovalce in ustvarjalce usmerjajo v vključevanje posameznikov in družbenih skupin v njihovo delo. Participativni pristopi naj bi poskrbeli za večjo demokratičnost procesov ustvarjanja znanja. Naučili smo se, da je participativnost beseda, ki jo moramo nujno vključevati v današnjem delu na področju dediščine. Kako zelo demokratični in vključujoči pa so pravzaprav participativni pristopi? Lahko govorimo o preveč demokratičnih in participativnih pristopih? Kako tovrstni pristopi vplivajo na odgovornost, avtorstvo in verodostojnost? Je to novost današnjega časa, ali se je temu v praksi sledilo že v preteklosti?

V pogovoru z etnologinjo, kulturno antropologinjo in zgodovinarko dr. Nežo Čebron Lipovec ter etnologinjo in kulturno antropologinjo Urško Repar bomo govorili o stopnjah participativnosti pri ukvarjanju z dediščino in priložnostih ter morebitnih izzivih, ki jih so del takšnih pristopov.

OBVESTILO: DOGODEK JE ZARADI BOLEZNI PRESTAVLJEN NA KASNEJŠI TERMIN!
>> nov termin: 4. maj 2022 ob 19.00!
Spremenljivo okolje: Odzivi, izkušnje, zamišljanja
Sogovornici: dr. Saša Poljak Istenič in Maja Vardjan
Moderira: Ana Svetel

Okolje – široko definirano kot vse, kar je onkraj posameznikovega telesa – je kompleksen skupek prostorov, bitij, delovanj in tokov. Vsi so nestalni in spremenljivi ter tvorijo nepreštevno množico dinamik in razmerij. Spremenljivost okolja dojemamo in zaznavamo na različne načine, spremembe pa vplivajo na naše vsakodnevne prakse in izkušnje, na razmisleke o prihodnosti, o umeščenosti človeka v »naravo«, o odgovornosti … Na posledice segrevajočega in vse bolj ireverzibilno spreminjajočega se okolja že dolgo ne opozarjajo le v naravoslovju, temveč jih preučujejo tudi v družboslovju in humanistiki ter naslavljajo v umetnosti in kulturi.

Z etnologinjo in kulturno antropologinjo dr. Sašo Poljak Istenič (ZRC SAZU) ter arhitektko in kustosinjo Majo Vardjan (MAO) se bomo pogovarjali o tem, kakšna vprašanja sproža spremenljivo okolje v raziskovanju družbene in kulturne raznolikosti, kako preučevati trajnostnost, »zelene« prakse in zamišljanje prihodnosti, kako se na spremenljivo okolje lahko odzivata arhitektura in oblikovanje ter kako tematike okoljskih sprememb odpirati v muzejskih kontekstih.

OBVESTILO: DOGODEK JE PRESTAVLJEN NA KASNEJŠI TERMIN!
>> nov termin: 26. maj 2022 ob 19.00!
12. maj 2022 ob 19.00
Romi v vrtincu anticiganizma in protirasističnih strategij
Sogovornika: dr. Alenka Janko Spreizer in Sandi Horvat
Moderira: Tina Palaić

Anticiganizem je ideologija, ki vzpostavlja temeljne razlike med romsko in večinsko populacijo ter se kaže v številnih predsodkih in stereotipih v odnosu do Romov. Ideje o neciviliziranosti Romov so podlaga za vzpostavljanje družbenih hierarhij in onemogočanje dostopa do vzvodov moči tej družbeni skupini. Romi v Evropi (in seveda tudi v Sloveniji) predstavljajo številčno skupnost, ki praviloma v primerjavi z večinskim prebivalstvom ostaja v slabšem ekonomskem, političnem in kulturnem položaju. Kako se lahko civilna družba, še zlasti pa Romi sami, povežejo in borijo proti diskriminaciji? Kakšne protirasistične strategije že obstajajo in kakšni so potenciali za prihodnost?

O teh vprašanjih bomo razpravljali z dr. Alenko Janko Spreizer (Fakulteta za humanistične študije, Univerza na Primorskem) in Sandijem Horvatom, novinarjem in romskim aktivistom.

Dogodke bo mogoče spremljati v Trubarjevi hiši literature in na njenem Facebook profilu.


Več o ciklu pogovorov
Cikel pogovorov Misliti odgovornost naslavlja izbrane teme sodobne antropologije, pa tudi širšega družboslovja in humanistike, skozi prizmo kolektivne in individualne odgovornosti.
Kako se odgovornost kaže v vprašanjih rasizma, migracij in okoljske krize? Kako odgovorno obravnavati dediščino, kako verodostojno osmišljati družbo skozi pisanje in kako v raziskave in razstave brez akademskega pokroviteljstva vključevati izkušnje in poglede sogovornikov? Kje in kako so tovrstna vprašanja podvržena manipulacijam in kakšne odgovore, onkraj moralizma in izpraznjene retorike, zmore prinašati razmislek o odgovornosti?
Ana Svetel, Urška Purg in Tina Palaić bomo v pogovorih z relevantnimi sogovornicami in sogovorniki različnih generacij odstirale zgodovinska ozadja sedanjih izzivov, vpetost lokalnih kulturnih pojavov v globalne tokove in razmišljale o vizijah bodočnosti.

Organizacija: Tina Palaić (Slovenski etnografski muzej), Urška Purg (Muzej novejše zgodovine Slovenije), Ana Svetel (Filozofska fakulteta UL)

Produkcija: Slovensko etnološko in antropološko združenje KULA in Trubarjeva hiša literature