Tromostovje. Foto: Vekoslav Kramarič

Plečnikova arhitektura v Ljubljani na razglednicah Vekoslava Kramariča

Naprej v preteklost 2022

V fototeki SEM hranimo zbirko Vekoslava Kramariča, ki je ena pomembnejših fotografskih zbirk SEM. Obsega okoli 4.000 razglednic in voščilnic ter njim pripadajočih steklenih črno-belih negativov. Kramarič je bil izvrsten pokrajinski fotograf in založnik razglednic, ki je deloval v Ljubljani med letoma 1926 in 1945.

Veliko slovenskih krajev  se lahko pohvali z razglednico, ki jo je posnel prav Kramarič. V 30. in 40. letih 20. stoletja je fotografiral 446 vasi, trgov in mest, zaradi česar ga uvrščamo med pomembne kroniste časa med obema vojnama.

Med razglednicami številčno izstopa Ljubljana in med motivi zasledimo tudi objekte, ki jih je ustvaril mojster Plečnik, ki je v 30. in 40. letih 20. stoletja zaznamoval gradbeno prenovo Ljubljane.

Na razglednicah: Žale, cerkev sv. Frančiška, Tromostovje, prenovljena Kongresni trg in Trg francoske revolucije, novourejena struga Ljubljanice, Vzajemna zavarovalnica in Šance na grajskem griču.

#NAPREJVPRETEKLOST je skupna spletna akcija Skupnosti muzejev Slovenije. Temi letošnje akcije sta #plečnikvmuzej in #nočvmuzeju. Akcija poteka med 4. in 10. aprilom.

Program SEM

Spremljajte nas!

Vzajemna zavarovalnica. Foto: Vekoslav KramaričŠance na grajskem griču. Foto: Vekoslav KramaričTromostovje. Foto: Vekoslav KramaričKongresni trg. Foto: Vekoslav KramaričTrg francoske revolucije. Foto: Vekoslav KramaričKongresni trg. Foto: Vekoslav KramaričNovourejena struga Ljubljanice. Foto: Vekoslav KramaričŽale. Foto: Vekoslav KramaričCerkev sv. Frančiška. Foto: Vekoslav KramaričČevljarski most. Foto: Vekoslav Kramarič