Marčevske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje

Iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

Maurice Godelier, eden najvplivnejših francoskih antropologov, se je oglasil v medijih ob javnih polemikah, ki jih je sprožila izdaja knjige C. Kouchner La familia grande. Iz članka je nastala drobna knjižica, v angleškem prevodu Forbidden fruit: an anthropologist looks at incest (Verso, 2023). Avtor se v zadnjem poglavju dotakne tematike tudi v luči sprememb, ki jih prinaša razvoj sodobne zahodne družbe. To so po njegovem: odnos do seksualnosti, vloga otroka v družbi, zmanjševanje neenakosti med moškimi in ženskami ter nove oblike starševstva, kar naj bi omogočala uporaba novih tehnologiji in večje osebne svoboščine.

Zbornik Cool anthropology: how to engage the public with academic research (University of Toronto Press, 2022) sta uredili profesorica antropologije Kristina Baines in kreativna razvijalka spleta Victoria Costa, ki sta že pred tem zasnovali istoimensko skupnost, gibanje in spletno stran. Namen obojega je rahljanje zidov akademske antropologije, vključevanje raznih skupnosti v raziskave, dekolonizacija antropologije, uvajanje novih raziskovalnih perspektiv, rušenje stereotipov, uporaba novih tehnologij in kreativnih metod pri etnografskem delu ter nenazadnje odzivanje antropologije na aktualna družbena dogajanja v današnjem času dezinformacij.

Alessandro Testa je strnil spoznanja svojega več kot dvanajstletnega raziskovalnega dela v več evropskih državah v knjigi Rituality and social (dis)order (Routledge, 2021). Po številnih poljudnih izdajah, bogato opremljenih s fotografskim gradivom, je to prva primerjalna, zgodovinsko antropološka študija tradicionalnih evropskih pustnih šeg v angleškem jeziku. Poudarek je na simbolnih, verskih in političnih razsežnostih karnevalskega dogajanja ter na njegovih preobrazbah skozi stoletja. Avtor gradi na različnih teorijah družbenih sprememb in družbenih struktur ter postavlja pod vprašaj obstoječe predpostavke o tem, kaj je folklora in kako se kulturne vrzeli in razlike oblikujejo in reproducirajo skozi ritualne oblike kolektivnega delovanja.

Preverite še ostale novosti v knjižnici

Forbidden fruit: an anthropologist looks at incestCool anthropology: how to engage the public with academic research Rituality and social (dis)order