Aprilske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje

Iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

Monografija Planšarstvo v Bohinju (Gorenjski muzej, 2024), s podnaslovom »Vse svoje življenje sem pustil v siru«, je nastajala prek pol stoletja, ko je Anka Novak, dolgoletna kustosinja Gorenjskega muzeja, raziskovala najprej planšarstvo na Gorenjskem, potem pa se je z ustanovitvijo Planšarskega muzeja v Stari Fužini osredotočila na Bohinj. Z osebnim opazovanjem na planinah, arhivskim delom in pogovori z Bohinjci je zapisala to veličastno zgodbo, ki jo je za objavo uredila Saša Roškar.

Alessandro Testa v svoji najnovejši knjigi Ritualising cultural heritage and re-enchanting rituals in Europe (Carolina Academic Press, 2024) analizira delovanje in prepletanje kulturne dediščine ter novih verskih praks in ritualov, ki oblikujejo občutke tipičnosti, tradicionalnosti, avtentičnosti in  družbene pripadnosti. Te pojme, ki ležijo v samem jedru evropskih lokalnih skupnosti, etnografsko in konceptualno sistematizira, saj naj bi bili bistvenega pomena za razumevanje današnjih evropskih kultur.

Nenehno naraščajoča proizvodnja in uporaba izdelkov iz plastike že dalj časa predstavlja precejšen izziv na področju njihovega restavriranja in konserviranja. Zato je izčrpen in pregleden priročnik Thee B. van Oosten Properties of plastics: a guide for conservators (Getty Conservation Institute, 2022) dolgo pričakovan in dobrodošel pripomoček tako za študente kot za profesionalce v muzejskih in drugih restavratorskih delavnicah, ki skrbijo za predmete kulturne dediščine in sodobne umetnosti.

Preverite še ostale novosti v knjižnici

Planšarstvo v BohinjuRitualising cultural heritage and re-enchanting rituals in EuropeProperties of plastics: a guide for conservators