Številka revije
Etnolog 9/1 (1999)
Strani
Članek v pdf obliki
Prenesi pdf datoteko (198.47 KB)

Razprava o "drugem svetu". "Naši" konceptualni modeli" in "moje" človeške izkušnje

Avtorica bo v članku pisala o “drugem svetu” iz dveh zornih kotov. Prvi zorni kot se nanaša na skupno dojemanje (v lokalni skupnosti) in pojmovanje prostora, strukture in prebivalcev “drugega sveta”, kot tudi na odnose med njegovimi prebivalci in tistimi iz “našega sveta”. Pogled iz drugega zornega kota se bo prav tako nanašal na iste ideje, vendar iz osebnega vidika. V drugem delu članka bo avtorica analizirala nekatere biografske zgodbe, ki govorijo o srečanjih z “drugo stranjo”. Interpretirala bo primere dveh vrst takšnih zgodb: a) zgodb o poti na “drugi svet” v budnosti in spanju; b) zgodb o sanjah, kjer nekdo iz “drugega sveta” pride povedat, kaj je tam videl. Očitno je, da človeška bitja želijo reproducirati stare ideje in podobe, da bi humanizirala prostorske strukture in jih približala svojemu načinu dojemanja in čustvom. Na ta način osmišljajo prostor. “Senzibilen prostor” je lahko vtisnjen v specifične kulturne fenomene in je lahko povezan z osebno usodo.