Članek v pdf obliki
PDF icon Prenesi pdf datoteko (1.26 MB)

Slovenski likovni ustvarjalci v Avstraliji

Etnologi so doslej posegali že na prenekatero področje slovenskega izseljenstva. Med številnimi temami pa je se marsikaj ostalo neraziskano, med drugim tudi likovna umetnost slovenskih izseljencev. Pričujoče besedilo predstavlja prvi poskus osvetlitve tega malo znanega segmenta kulturno-umetniške dejavnosti izseljencev. Z etnološkega vidika predstavlja preučevanja likovne ustvarjalnosti velik izziv, saj se odpirajo vprašanja o povezanosti likovne umetnosti z načinom življenja, z vplivi okolja, nenazadnje z izražanjem in ohranjanjem etnične identitete. V prispevku so obravnavani orisi načina življenja likovnih ustvarjalcev v Avstraliji, njihova likovna produkcija in vprašanja izražanja etnične identitete.