nedelja, 4. marec 2018 - 16:00
386 (0) 1 300 87 50 GSM: 386 (0) 31 728 955
Prost vstop

Vodstvo po razstavi Afganistan – slovenski pogledi

Po razstavi bo vodila kultura mediatorka Vilma Kavšček.

Razstava odstira poglede na deželo Afganistan, na njegovo bogato kulturno zgodovino in zapuščino, čeprav so desetletja nemirov, ki so se začeli konec 70-ih let, močno preoblikovala to kulturno krajino in ljudi.

Zgodbe več kot dvajsetih Slovenk in Slovencev, ki so potovali po Afganistanu že v zgodnjih 60-ih letih, v času, ko je bila to še miroljubna, odprta država, in drugih, ki so jo spoznavali tudi v obdobjih po tem - vse do danes, so na razstavi predstavljene skozi fotografijo, spomine in predmete iz njihovih zasebnih zbirk.

Med skoraj 400 razstavljenimi predmeti je zbirka pričevalnih predmetov o raznoliki tradicijski kulturi Afganistana 19. in 20. stoletja, izposojena za razstavo iz Muzeja za Azijo in Pacifik iz Varšave. Obsega glasbila, oblačila in pokrivala, orožje, nakit, preproge, slike ...

Na begunsko krizo in na nujnost vračanja k humani prihodnosti nas opominjajo instalacija mag. Eve Petrič Brez meja in predmeti ter šotor zbrani v begunskem centru Idomeni na grško – makedonski meji spomladi leta 2016. Posebno doživetje na razstavi ustvarja umetniška sonorična instalacija Spevi neobstoja avtorice mag. Hanne Preuss. Ogledate pa si lahko tudi umetniški projekt Begunec_begunka sem Vesne Bukovec in Widad Tamimi.