Naslovnica publikacije
Vstop je prost.

Vizualizacija nesnovne kulturne dediščine

Mednarodna konferenca

V postopkih varovanja in nominacij za nacionalne registre in Unescove sezname je nesnovna kulturna dediščina, ki jo obravnava Unescova Konvencija o varovanju nesnovne kulturne dediščine, vizualizirana s filmi, fotografijami, razstavami in spletnimi stranmi.

V dopoldanskem delu konference bomo obravnavali oblike in cilje vizualizacije dediščine, metodološka in etična vprašanja, vprašanje sodelovanja nosilcev dediščine in vlogo vizualne antropologije, pri čemer je največji poudarek na filmih.

Popoldne se bomo lotili bolj abstraktne teme – vprašanja nesnovne kulturne dediščine kot intelektualne lastnine. Obravnavali bomo tudi avtorske pravice pri filmski produkciji in fotografijah ter Izjavo o prenosu avtorskih pravic.

Program konference

Cilji konference so:
• razširiti teoretsko in metodološko platformo intelektualne lastnine, vizualizacije in avtorskih pravic, ki so relevantne za nesnovno kulturno dediščino,
• izmenjati izkušnje in dobre prakse muzejev glede varovanja nesnovne kulturne dediščine in uporabe intelektualne lastnine, ki je v lasti muzejev,
• obravnavati vprašanja avtorskih pravic, sodelovanja nosilcev dediščine pri izdelavi filmov in status filmov pri ocenjevanju ustreznosti nominiranih elementov nesnovne kulturne dediščine.

Enajst udeležencev in udeleženk konference bo predstavilo tako specifične dileme in rešitve, kot tudi skupne prakse v sedmih evropskih državah. Izvlečke njihovih prispevkov lahko preberete v priponki. Uradni jezik konference je angleščina.

Vabljeni!