nedelja, 25. januar 2015 - 11:00
386 (0) 1 300 87 50 GSM: 386 (0) 31 728 955

Javno vodstvo po razstavi Magija amuletov

Človek je od nekdaj verjel v nadnaravne sile, v božanstva, demone in druga skrivnostna bitja, ki so vplivali na njegovo življenje od rojstva do smrti. Stari Egipčani so vpliv neznanih sil prenesli celo v verovanje v posmrtno življenje in so zato že pred skoraj pet tisoč leti poznali način, kako se posameznik lahko zavaruje pred nevarnostjo v vsakdanjem življenju in na poti v večnost. Uporabljali so majhne predmete, ki so bili posvečeni v svetiščih in so vsebovali magično moč pod okriljem izbrane boginje ali boga. To so bili amuleti, izdelani v obliki različnih božanstev, polbogov, svetih živali in svetih predmetov, ki so varovali žive in mrtve, uporabljali pa so jih tudi kot votive oz. darove bogovom v svetiščih. Amuleti so tako posredniki med človekom in nadnaravnimi, neznanimi silami, so predmeti, ki človeku prinašajo občutek varnosti pod okriljem nevidnega dotika in bližine skrivnostnega božanstva. Magija amuletov je torej v vsakdanjem življenju in v posmrtnem kultu imela zelo pomembno vlogo ter zapustila vidne sledi ne samo v egipčanski kulturni dediščini, ampak je vplivala tudi na nekatere afriške, sredozemske kulture in evropske duhovne tradicije.

Po razstavi vas bo vodil avtor razstave dr. Marko Frelih.

Vstopnina: 3 / 5 EUR

Magija amuletov

Foto: Blaž Zupančič

Prijave za organizirane skupine obvezne.
Sonja Kogej Rus, SEM
T. 01 300 87 50 |M. 031 728 955