Slovenski etnografski muzej

Orala / 34 630:LJU;0007800a

ralo
Zbirka 
Orala
630:LJU;0007800a
Klasifikacija 
Plug
Lokacija 
SI
Geolokacija 
46.1191N 14.838E

SOMERNO ORALO / četverokotno ralo s kolci, rálo / Podvolovljek / trd les, železo / gredelj, d – 170 cm; ročica, v – 78 cm; kozolec, v – 82 cm ; plaz, d – 115 cm; someren lemež, d – 44 cm, š – 27 cm; kolca, š – 90 cm; kolesi, p – 35 cm / inv. št. 7800a, b, c, d.

Oralo je bilo leta 1957 kupljeno od Jakoba Plaznika, vulgo »pri Riharju«, Podvolovljek (pri Lučah).
Inventarizacija Fanči Šarf, leta 1957:
a – »Ralo 'ralo', narejeno iz 1,70 m dolgega gredla 'gred?l' (gredelj), ki je v zadnjem delu raven, na sredi odebeljen, nekoliko zakrivljen navzgor, nato pa spet navzdol. Na zgornjem delu gredla zadaj je vrezana rimska številka IX. Na sprednjem koncu gredla je pretaknjena lesena kljuka 'furovž' (gredeljnik). V reži gredla je pretaknjen 82 cm visok kozolec 'kôzelc' (tudi 'kôzuc'), spodaj ploščat, nato ovalen. V njem je vdelan lesen vijak 'šrauf', ki se na vrhu kozolca končuje z glavo, skozi katero je pretaknjen cvek (paličasta prečka). Košček lesa pod vijakom se imenuje 'rebrika'. Plaz 'oplas' je 1,15 m dolg, spredaj oziroma na sredi debelejši, na njem so pribite 'lemeške', spredaj pa nasajen lemež 'raunek', 44 cm dolg, 27 cm širok. Ročica 'ročica' je 78 cm visoka, pretaknjena skozi plaz, na vrhu se končuje v naravno kljuko (držaj). – Prodajalec ni vedel domačih nazivov za sestavne dele. Povedal jih je daljni sosed Pogoreučnik. Nekaj let po prvi svetovni vojni so z ralom še orali.«
b – »Kolca 'uozič' imajo dve kolesi 'kolesnice', narejeni na križ. Premer kolesa je 35 cm. Blazina 'osnica' ima v sredi režo, v katero je pretaknjen (vsajen) kos lesa, ki nakazuje 'jezik' (vprežni drog). Ta del kolc namreč manjka. Širina je 90 cm. Eno od koles je novejše, drugo starejše.«
c – »Rezalnica 'rezau?nca' sestoji iz 3,40 m dolgega smrekovega droga 'oje', ki je zadaj kolenasto okrivljeno navzgor, visoko še 60 cm. En kos lesa! Skozi zgornji del navpičnega kolena je pretaknjena bukova ročica (držaj). Spredaj je oje preluknjano. 30 cm od zadnjega konca pretaknjeno (vsajeno) 75 cm dolgo železno črtalo (le-to manjka). Les je pred in za rezalnico okovan z obroči (obročastimi vezmi). Ljudski nazivi za sestavne dele: oje, ročaj in rezaunca.«
d – »Trta iz bikove špice 'bikova špica', 'greglnca' ali 'trta', narejena iz bikove žile, posušena in zvezana v obroč. Služila je za povezovanje gredla h kolcam.«