Rabe in pomeni čipk – pogled v razstavo ČIPKAste vezi (SEM 2016) / foto: J. Žagar.

Čipkasti predmeti in predmeti s čipko iz zbirke SEM

Z izbranimi muzejskimi predmeti ilustriramo pisano paleto načinov rabe čipk in čipkastega v/na okrasnih in uporabnih predmetih - oblačilih, oblačilnih dodatkih, tekstilijah drugih namembnosti …

Izpostavljamo nekatere skupine predmetov, pri katerih se predhodniki čipk in prave čipke pogosto pojavljajo, a v različnih tehnikah izdelave (Od čipke do čipke). Z izbranimi predmeti smo poudarili sporočilnost čipke na telesnih ekstremitetah (Od glave do peta) in na razvojno pot čipke od okrasne obrobe do tvoriva celega oblačila (Od obrobe do celote)  oz. od čipke v vrhnjih plasteh oblačil, namenjenih javnemu pogledu in ugledu, do spalnih oblačil in perila, namenjenih izbranemu pogledu in intimi (Od javnega do intimnega). Pisano paleto pomenov čipk in čipkastega smo dopolnili še z izborom predmetov ob življenjskih mejnikih (Od pomena do pomena).