Slovenski etnografski muzej

Predavanje sociologinje Clémence Perronnet o inkluziji.

Snovanje mednarodnega usposabljanja za izobraževalce o podnebnih spremembah

Partnerji projekta Združimo se! smo na tridnevni delavnici (16.-18. julij 2024), ki jo je gostil vodilni partner, Muzej znanosti in tehnologije Leonardo da Vinci v Milanu, soustvarili prvo verzijo programa mednarodnega usposabljanja. To bo namenjeno izobraževalcem o podnebnih spremembah za marginalizirane družbene skupine.

Snovanje programa mednarodnega usposabljanja je izhajalo iz informacij, potreb in želja članov nacionalnih podnebnih vozlišč, ki so ključna za soustvarjanje projektnih aktivnosti in rezultatov. Prav zato so se nam na delavnici pridružili trije člani huba iz Avstrije, Nemčije in Francije, član huba iz Slovenije, Sandi Horvat, pa se je v vlogi predavatelja priključil preko Zooma. Catherine Oualian in Fannie Le Floch, dve odlični moderatorki našega francoskega partnerja, znanstvenega centra Universcience, sta pripravili in vodili delavnico, ki je vključevala predavanja, razprave in praktične aktivnosti. Prisluhnili smo trem predavateljem, ki so poskrbeli za vpogled v preplet dveh tem projekta: podnebnih sprememb in vključevanja različnih marginaliziranih družbenih skupin v te razprave.

Sociologinja Clémence Perronnet je predstavila koncept inkluzije in poudarila, da obstajajo številni dejavniki, ki prispevajo k diskriminaciji družbenih skupin, kot so rasa, spol, starost, vera, razred in invalidnost, ki jih je treba upoštevati pri načrtovanju izobraževalnih dejavnosti. Lorenzo De Vidovich, tudi sociolog, je obravnaval vprašanje socialne pravičnosti pri rabi energije, pri čemer se je osredotočil na razmerje med družbeno in okoljsko krizo ter na to, kako lahko pobude za energetski prehod vplivajo na marginalizirane družbenoekonomske skupine in geografske periferije. Sandi Horvat, novinar, pisatelj in predstavnik Romskega akademskega kluba iz Slovenije, je na podlagi svojih bogatih izkušenj sodelovanja z romsko skupnostjo in izvajanja aktivnosti v skupnosti podal zelo izčrpen pregled ključnih dejavnikov, ki jih je treba upoštevati pri delu z in za marginalizirane skupnosti. Spoznali smo tudi projekt Zelena etika, ki ga vodi Center za družbeno in skupnostno gledališče Univerze v Torinu. Najprej nam je Alberto Pagliarino predstavil teoretični okvir njunega dela, nato pa smo ob vodstvu Maurizia Bertolinija sami poskusili nekatere pristope skupnostnega gledališča.

Vsak partner pa je predstavil ali izvedel aktivnosti, ki so nam koristile pri snovanju programa mednarodnega usposabljanja. Sarah Klemisch iz Etnološkega muzeja Berlin nam je predstavila spekulativno oblikovanje s pomočjo zamišljanja prihodnosti našega mesta in njegovih virov. Balduin Landl in Constantin Holmer iz ScienceCenter-Network sta testirala igro razprave in izvedla vrsto poskusov, da bi nas poučila o CO2. Fabrizio Stavola iz Nacionalnega muzeja znanosti in tehnologije "Leonardo da Vinci" nas je spodbudil, da razmislimo o kompleksnosti podnebne krize z raziskovanjem mehanizmov delovanja igrač. Katarina Nahtigal in Tina Palaić iz Slovenskega etografskega muzeja pa sta predstavili muzejski program osebnih razstav različnih posameznikov in družbenih skupin s poudarkom na sodelovanju z romskimi skupnostmi v Sloveniji.

Večji del srečanja pa je bil namenjen načrtovanju programa mednarodnega usposabljanja. Določili smo kritične teme, ki jih želimo na usposabljanju raziskati, pedagoški cilj izbranih sekvenc usposabljanja in predlagali učne tehnike za dosego cilja. Dvodnevno mednarodno usposabljanje, ki bo namenjeno znanstvenikom, delavcem nevladnih organizacij in izobraževalcem, bo potekalo 15. in 22. oktobra 2025 preko spleta.

Snovanje programa mednarodnega usposabljanja.Sarah Klemisch iz Etnološkega muzeja Berlin predstavlja metodo spekulativnega oblikovanja.Balduin Landl iz ScienceCenter-Network je izvedel poskus, s katerim je spodbudil razpravo o ogljikovem dioksidu in njegovem vplivu na okolje.Fabrizio Stavola iz Nacionalnega muzeja znanosti in tehnologije "Leonardo da Vinci" je pripravil aktivnost, s katero smo ob raziskovanju mehanizmov delovanja igrač razmišljali o kompleksnosti podnebne krize. Pod vodstvom Maurizia Bertolinija smo preizkusili nekatere pristope skupnostnega gledališča.Zadovoljni partnerji projekta Združimo se! Po zaključku delavnice v Milanu.