Slovenski etnografski muzej

Srečanja sodelujočih v podnebnem vozlišču se odvijajo v hibridni obliki. Večina udeležencev se sreča v prostorih SEM, nekaj pa jih zaradi oddaljenosti prisostvuje preko spleta. 27. maj 2024, foto: Tina Palaić

Podnebno vozlišče: soustvarjanje projektnih aktivnosti

Projekt Združimo se!, v katerem se s partnerji posvečamo komuniciranju o podnebnih spremembah marginaliziranim odraslim, v ospredje postavlja sodelovanje in soustvarjanje aktivnosti. Ključni element projekta je podnebno vozlišče, namenjeno srečevanju posameznikov z različnimi znanji in izkušnjami, ki skupaj oblikujejo vsebino projekta.

V SEM smo k izmenjavi strokovnega znanja in izkušenj povabili raziskovalce podnebnih sprememb, muzejske delavce, ki jih ta tematika zanima, (muzejske) pedagoge ter predstavnike nevladnih organizacij in marginaliziranih družbenih skupin, ki se pri svojem delu ukvarjajo s podnebnimi spremembami ali tesno sodelujejo s ciljnimi skupnostmi. Sodelujoči imajo posvetovalno in soustvarjalno vlogo pri snovanju usposabljanja za izobraževalce o podnebnih spremembah in izobraževalnih aktivnosti za marginalizirane odrasle. V SEM smo doslej organizirali tri srečanja podnebnega vozlišča, in sicer v maju, juniju in septembru 2024.

Namen srečanj je bil razmisliti o možnih temah, aktivnostih in pristopih k osveščanju o podnebnih spremembah in njihovih posledicah ter skupnem iskanju rešitev z marginaliziranimi odraslimi. V SEM si želimo to tematiko obravnavati skupaj z Rominjami in Romi, zato smo k sodelovanju povabili predstavnike romske skupnosti. Zastopajo jih Romski akademski klub iz Murske Sobote (RAK), Romsko Zeliščarsko društvo ROMANCO-RMAN iz Šentjerneja, Ljudska univerza iz Lendave ter EPEKA – Znanstveno-raziskovalno združenje za umetnost, kulturne in izobraževalne programe in tehnologijo iz Maribora. Ostali sodelujoči v podnebnem vozlišču prihajajo iz Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete v Ljubljani, ZRC SAZU, Muzeja novejše zgodovine Celje, Društva za trajnostni razvoj Terra Vera in Focus – društva za sonaraven razvoj. Nekateri v aktivnostih sodelujejo kontinuirano, drugi po potrebi.

Ključna naloga podnebnega vozlišča je predlagati teme in aktivnosti za usposabljanje za izobraževalce o podnebnih spremembah, prav tako pa tudi izobraževalne aktivnosti za romsko skupnost. Pri tem je pomembno poznati potrebe, želje in interese ciljne skupine ter opredeliti tudi morebitne izzive in ovire pri izvajanju aktivnosti. V ta namen smo organizirali dodatno srečanje s predstavniki romske skupnosti, ki je potekalo preko spleta junija 2024.

Na srečanjih podnebnega vozlišča smo beležili ideje o možnih temah, pristopih in potrebah, kot so jih izrazili udeleženci. Te informacije, ki smo jih partnerji pridobili v lokalnih podnebnih vozliščih, so služile snovanju mednarodnega usposabljanja za izobraževalce, ki izvajajo aktivnosti o podnebnih spremembah za marginalizirane skupine.

Srečanje s predstavniki romske skupnosti. 4. junij 2024, posnetek zaslona: Katarina Nahtigal.Srečanja sodelujočih v podnebnem vozlišču se odvijajo v hibridni obliki. Večina udeležencev se sreča v prostorih SEM, nekaj pa jih zaradi oddaljenosti prisostvuje preko spleta. 27. maj 2024, foto: Tina PalaićRazmišljanje o temah in pristopih obravnave podnebnih sprememb z marginaliziranimi odraslimi. 27. maj 2024. Foto: Tina Palaić