Mednarodno usposabljanje projekta Združimo se!: znanstveno komuniciranje o podnebnih vprašanjih za marginalizirane odrasle
15. in 22. oktobra 2024 so partnerji evropskega projekta Združimo se! organizirali mednarodno usposabljanje, ki je potekalo preko spleta. Dvodnevni program je bil namenjen strokovnjakom za izboljšanje znanstvenega komuniciranja o podnebnih vprašanjih za marginalizirane odrasle.
Raznolikost profilov in perspektiv
Usposabljanja se je udeležilo 25 komunikatorjev znanosti, muzejskih pedagogov, raziskovalcev in socialnih delavcev iz petih partnerskih držav (Francija, Nemčija, Avstrija, Italija in Slovenija). Ta raznolikost je bila ključna prednost usposabljanja, saj je spodbujala bogate izmenjave in konstruktivne razprave skozi soočenje različnih perspektiv. Izziv je bil velik: izvedba spletnega usposabljanja v angleščini (nematernem jeziku za večino udeležencev) skupini ljudi, ki se še nikoli niso srečali in prihajajo iz različnih poklicnih okolij.
Dobro uravnotežena struktura za spodbujanje izmenjave in učenja
Ekipa projekta Združimo se! je oblikovala uravnotežen format usposabljanja, ki je združil teorijo, prakso in samorefleksijo:
- predavanja in diskusije s predavatelji za podajanje teoretičnih prispevkov in pripravo temeljev za poglobljene razprave;
- dejavnosti v majhnih skupinah, da bi vsi imeli priložnost govoriti, deliti izkušnje in razpravljati o projektih in drugih izkušnjah;
- sproščen čas za spodbujanje udeležencev k povezovanju in vzpostavljanju odnosov;
- individualni trenutki za udeležence, da razmislijo in predelajo svoje učenje ob poslušanju glasbe, ki smo jo izbrali skupaj z vsemi udeleženci prav za predvajanje v času za samorefleksijo.
Teme usposabljanja
V dveh dneh je usposabljanje obravnavalo osrednje teme na stičišču podnebnih vprašanj in socialne vključenosti:
Inkluzija: vaje igranja vlog in intervencije strokovnjakov so udeležencem pomagale bolje razumeti potrebe in želje marginaliziranih družbenih skupin.
Podnebni izzivi: kako spodbuditi občinstvo k ukrepanju? Kako obvladati čustva, povezana s podnebnimi spremembami?
Združitev obojega: vsaka aktivnost je bila zasnovana tako, da je pokazala, kako naslavljati podnebna vprašanja z vključujočimi pristopi.
Za vizualizacijo procesa usposabljanja si oglejte naš dvodnevni program v galeriji (v angleščini).
Zakaj je bilo to prvo usposabljanje uspešno?
Povratne informacije udeležencev govorijo veliko:
- raziskovali smo praktična orodja, ki so jih nekateri udeleženci že začeli uporabljati v svojih projektih;
- udeleženci so pridobili samozavest in legitimnost za oblikovanje in izvajanje komunikacijskih aktivnosti na temo okoljske krize za družbeno marginalizirane odrasle;
- gradivo za usposabljanje (dokumenti, diapozitivi, članki in druge vsebine) je bilo ocenjeno kot zelo uporabno za učenje;
- 100 % udeležencev se je strinjalo, da je to usposabljanje povečalo njihovo motivacijo za vodenje vključujočih izobraževalnih aktivnosti o podnebnih in okoljskih temah.
Soustvarjeno usposabljanje s člani Huba
To usposabljanje smo razvili na podlagi skupnih prizadevanj nacionalnih podnebnih vozlišč projekta Združimo se! iz petih partnerskih državah. Člani vozlišč so v zadnjih šestih mesecih delili svoje potrebe, izkušnje in strokovno znanje. Za njihove prispevke se jim zahvaljujemo!
Kaj sledi?
Povratne informacije, zbrane med in po izvedbi mednarodnega usposabljanja, bodo pomagale izboljšati naslednji korak projekta: organizacijo nacionalnega usposabljanja v vsaki državi. Spremljajte nas in se udeležite nacionalnega usposabljanja, ki vam bo pomagalo bolje komunicirati podnebne spremembe družbeno marginaliziranim odraslim! V Sloveniji bo usposabljanje potekalo predvidoma februarja 2025.