Gledališke tehnike za obravnavo podnebnih sprememb: praktična delavnica projekta Združimo se! v Parizu
Med 21. in 23. januarjem 2025 je v Parizu potekala delavnica spoznavanja gledaliških tehnik, ki sta jo vodila Maurizio Bertolini in Alberto Pagliarino, strokovnjaka Centra za socialno in skupnostno gledališče Univerze v Torinu.
Podnebne spremembe niso le zapletena in zahtevna tema za razumevanje, ampak sprožajo tudi številne težke pogovore in čustvene odzive. V zadnjem času opažamo porast tesnobe zaradi podnebne krize, zlasti med mladimi, veliko pa je tudi odpora do obravnavanja te teme. Poseben izziv predstavlja razprava o podnebnih spremembah s posamezniki, ki jih zaradi različnih razlogov, kot sta na primer ekonomsko-socialna prikrajšanost ali pripadnost določeni etnični skupini, redko vidimo kot razpravljavce na to temo. V tem projektu si zastavljamo vprašanja, kako pritegniti marginalizirane odrasle v te razprave, kako jih spodbuditi, da prepoznajo svojo moč in možnosti za ukrepanje ter kako prisluhniti in se učiti o njihovih perspektivah, izkušnjah in razumevanju podnebnih sprememb. Tega se bomo lotili z gledališkimi tehnikami, ki smo jih spoznali na projektnem srečanju v Cité de Sciences et de l'industrie v Parizu.
Med 21. in 23. januarjem 2025 je v Parizu potekala delavnica, ki sta jo vodila Maurizio Bertolini in Alberto Pagliarino, strokovnjaka Centra za socialno in skupnostno gledališče Univerze v Torinu. Predstavila sta različne pristope, ki lahko pomagajo izvajalcem znanstveno-komunikacijskih aktivnosti pri prebijanju ledu v skupini nepoznanih ljudi, ustvarjanju vzdušja, odpiranju želenih tem, raziskovanju utelešenih prepričanj in navad udeležencev ter spodbujanju ustvarjalnosti. Predstavljene tehnike so odlično izhodišče za senzibiliziranje ljudi za izbrano temo in povezovanje z njihovimi osebnimi izkušnjami in razmišljanji. Dvodnevno spoznavanje ne le teorije, temveč zlasti prakse gledališkega pristopa nam je omogočilo, da smo tehnike izkusili na lastni koži in jih v projektni skupini izvedli tudi sami. Pripravili smo tudi tri scenarije za raziskovanje tem mobilnosti, vrtnarjenja in prihodnosti. Ti podrobni scenariji za eno- do dvourne aktivnosti vključujejo gledališke tehnike, ki jih moderatorji lahko uporabijo za obravnavo vsake teme. Ti scenariji nam bodo služili kot vodilo pri načrtovanju umetniških dejavnosti za izbrane ciljne skupine.
Poleg spoznavanja tehnik skupnostnega gledališča je projektna ekipa obiskala razstave in se preizkusila v nekaj aktivnostih v Cité de Sciences et de l'industrie. To je vključevalo srečanje z muzejskimi komunikatorji in obisk različnih muzejskih prostorov. Skupaj smo si na primer ogledali razstavo »Podnebna kriza«, prostore za otroke do dveh let starosti in celo zaplesali v posebej za to namenjenih prostorih na razstavi o plesu. Projektna ekipa pa je imela priložnost obiskati tudi nekaj zanimivih krajev v Parizu. Skupaj smo se sprehodili skozi Louvre, se peljali z ladjo in uživali v čudoviti francoski kuhinji.