Belo zlato, dodatne vsebine ob razstavi

Belo zlato, vozlišče vsebin ob razstavi

Vabljeni k raziskovanju dodatnih zgodb ob razstavi Belo zlato, ki osvetljujejo preteklo in aktualno dogajanje na področju pridelovanja bombaža.

Razstava Belo zlato: Zgodbe o bombažu osvetljuje kompleksno zgodovino in sodobno situacijo pridelovanja bombaža. S pomočjo dveh zbirk SEM iz začetka 20. stoletja predstavi proizvodnjo bombaža in oblačilno kulturo v Indiji in Togu v tem obdobju, hkrati pa pokaže na vpetost slovenskega prostora v globalne povezave. Osvetli tudi sodobne izzive pridelovalcev bombaža, ki sta jih med terensko raziskavo v Indiji in Togu leta 2022 prepoznali dr. Kanika Gupta (Indija) in Ana Reberc (Slovenija).

Na tem spletišču objavljamo zgodbe, ki jih je muzej ob pripravi razstave dodatno raziskal ali osvetlil, vendar na razstavi niso predstavljene. Izbrane tematike s področja pridelovanja bombaža bomo poglobili tudi z bogatim spremljevalnim programom.

Terensko delo

Ana Reberc s pridelovalci bombaža, Togo, marec 2022.

Zgodbe o bombažu danes

Pogled na razstavo