Amerika

Avdiovizualije na stalni razstavi Med naravo in kulturo

Amerika
Strokovna sodelavca dr. Marija Mojca Terčelj, dr. Marko Frelih, realizacija Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2004/5, DVD, 10'14".

Otavanci
Kanada, Peshabestown, 1980. Odlomek iz dokumentarnega filma Sledovi, scenarij Tone Zrnec, režija Tone Zrnec, Lubo Struna, kamera Joseph Silway, Ljubo Struna, produkcija Film Makers Association, Toronto Kanada, 16 mm film hrani Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

Indijanka plete košaro, indijanci plešejo okrog ognja.

Očipvejci
Kanada, Assinins, 1980. Odlomek iz dokumentarnega filma Sledovi, scenarij Tone Zrnec, režija Tone Zrnec, Ljubo Struna, kamera Joseph Silway, Ljubo Struna, produkcija Film Makers Association, Toronto Kanada, 16 mm film hrani Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

Tradicionalni pow-wow, indijanska folklorna prireditev na prostem.

Sokeji
Chiapas, Mehika, 1992-97. Odlomek iz filma Tzun?i Mequé (Naš praznik), scenarij in režija dr. Marija Mojca Terčelj, kamera in montaža Raul Mendoza Vera, produkcija Centro de Estudios Indigenes de la Unach, Instituto de Cultura Chiapaneca, originalno gradivo na Betacam formatu hrani Raul Mendoza Vera, VHS (NTSC in PAL) kopiji filma hrani dr. Marija Mojca Terčelj.

Tzuňi mequé je ciklično rodovitnostno obredje Indijancev Zoque iz Tuxtle Gutiérreza in Copoye, ki se odvija vsako leto dvakrat, pred setvijo in žetvijo. Obredje spremljajo somé (oltar, okrašen s plodovi zemlje in cvetnim okrasjem), kadila, glasba bobnov in piščali, obhodi vernikov in obilo hrane. Cvetno okrasje predstavlja vez med živimi in mrtvimi, med verniki in indijanskimi bogovi, zato ga izdelujejo le posvečeni člani skupnosti.

Janomami
Amazonski pragozd, 1978. Odlomki iz oddaj Iz tropskega deževnega pragozda, avtor Andrej O. Župančič, produkcija Televizija Slovenija, film, presnet na Betacam format, hrani Oddelek za arhiviranje in dokumentacijo TVS.

Reka in okolje, maloka (naselje), spanje v mrežah, prehranjevanje, izdelava puščice, streljanje z lokom, ribanje manioke, sajenje juke.