Februarske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje
Knjiga Nezadržna moč pravljic: Kulturna in družboslovna zgodovina žanra (Pedagoška fakulteta, 2022), ki jo je spisal Jack Zipes, je avtorjev opus magnum, vrhunec več kot tridesetletnih raziskovanj in njegova doslej najobsežnejša obravnava pravljic. Ukvarja se z njenimi folklornimi, literarnimi, družbenimi in kulturnimi vidiki. Avtor na podlagi kognitivne znanosti, evolucijske teorije, antropologije, psihologije, literarne teorije in drugih področij predstavi argumente o tem, kako so pravljice nastale v starodavnih kulturah v obliki pripovedi, kako so se razvijale s pojavom tiska in v današnjem času prešle v medije.
Ena najoriginalnejših filozofskih knjig sodobne dobe je nastala izpod peresa Michela Serresa – Pet čutov: Filozofija mešanih teles (Studia Humanitatis, 2021). Serres vsekakor ne spada v klasične akademske kroge; njegov literarni opus iz njih izstopa ter jim kljubuje. Pričujoča knjiga ni izjema, med drugim ne uporablja opomb, niti se ne navezuje na druge filozofe. Spisana je v nekakšni mitološki maniri – kot lirična ali poetična filozofija. Gre za filozofijo, ki se nasloni na telo in iz jezika izpelje pogled na naših pet čutil. Knjiga se upira razumu, ki je v današnjem času absolutni vladar in stremi k temu, da se moramo vrniti k telesu.
Knjiga Maje Breznik – Mezdno delo: Kritika teorij prekarnosti (Založba Sophia, 2021) govori o mezdnem delu in nastajajočem razredu prekarcev. Govori o družbeni tendenci socialne negotovosti, ki izvira iz sodobnega ekonomskega in zaposlovalnega sistema. Knjiga temelji na štirih študijah, pri čemer se prva osredotoča na raziskave segmentacije delovne sile, druga z razredno sestavo, tretja se posveča konceptu »presežnega izkoriščanja«, zadnja pa obravnava vprašanje nesvobodnega dela.