Slovenski etnografski muzej

Akvarel

V SEM obeležujemo 100. obletnico rojstva akademske slikarke Alenke Gerlovič z odprtjem razstave njenih del, ki jih je podarila muzeju

Sporočilo za javnost
Slovenski etnografski muzej
Ljubljana, 5. junij 2019

V SEM obeležujemo 100. obletnico rojstva akademske slikarke Alenke Gerlovič z odprtjem razstave njenih del, ki jih je podarila muzeju

V sredo, 12. junija 2019 ob 12. uri, bo v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) odprtje razstave Likovni svet Alenke Gerlovič. Makedonski cikel v SEM. Z razstavo se SEM pridružuje obeležitvi 100. obletnice rojstva slovenske umetnice Alenke Gerlovič (1919 – 2010), v okviru katere bo javnosti predstavil umetničino zapuščino, ki jo hrani. Kustosinja razstave je dr. Bojana Rogelj Škafar

Dela akademske slikarke Alenke Gerlovič hranijo številne ustanove, šest pa jih sodeluje v celoletnem projektu Likovni svet Alenke Gerlovič (1919 – 2010), katerega pobudnik je Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU). Slovenski etnografski muzej se mu pridružuje s slikarkinim Makedonskim ciklom.

Alenka Gerlovič, slikarka, umetnica in kulturnica, se je spomladi 2003 odločila podariti SEM del svojega risarskega in deloma slikarskega opusa, ki je nastal v Makedoniji med letoma 1953 in 1957, ko je nekaj poletij zaporedoma izkoristila za opazovanje in upodabljanje življenja v Prilepu, Skopju, Ohridu in okoliških vaseh. Donacija obsega 90 risb različnih formatov v različnih tehnikah (rjava, črna in rdeča kreda, trstika / tuš, pero / tuš, čopič / tuš in svinčnik) ter ter 10 akvarelov.

Kot je zapisala kustosinja razstave dr. Bojana Rogelj Škafar, »umetničini akvareli in risbe iz makedonskega ciklusa niso le umetnostnega pomena, ampak tudi enkraten vir za raziskovanje življenja v Makedoniji v 50. letih 20. stoletja. Ob risbah in slikah pa moramo z vidika etnološke pričevalnosti posebej izpostaviti slikarkine fotografske črno bele vizualne zapise iz leta 1955, ki jih je prav tako leta 2003 skupaj s petimi filmi podarila SEM.«

Več o slikarskem in risarskem opusu ter o okoliščinah, v katerih je ta opus nastal, je slikarka zapisala v katalogu razstave z naslovom Alenka Gerlovič: Risbe iz Makedonije 1953 - 1957, ki ga je leta 1999 ob razstavi, posvečeni 80. obletnici njenega rojstva, izdala Galerija Ilirija v Ljubljani.

V likovnem smislu so sicer maloštevilni akvareli prefinjene in občutene slikarkine impresije, številne risbe pa z veščo roko zabeleženi utrinki ob doživljanju barvite narave in arhaičnega življenja na njenih raziskovanjih Makedonije »v tistih davnih časih, ko je bil svet še velik in njegova čudesa skoraj nedosegljiva. Želela pa sem si videti, doživeti in slikati daljno deželo mojega hrepenenja. To je bila Makedonija.«, kot je zapisala. In pričakovala je, da jo bo v Makedoniji prevzela predvsem veličastna pokrajina, ki je sicer stalno prisotna v njenem  opusu, vendar pa so jo tu prevzeli predvsem figuralni motivi, med njimi zlasti bivoli in ljudje pri vsakdanjih opravilih: ženske v barvitih nošah na pazarnem dnevu v Prilepu, dogajanje na živilskem in živinskem trgu, pa Romi in njihova živo pisana domovanja, mlatev pšenice, perice s spodrecanimi krili ob Ohridskem jezeru, romarke pri sv. Klimentu, pa tudi arhitektura.

Razstava bo v SEM na ogled do 8. septembra 2019.

Kontaktna oseba:
dr. Bojana Rogelj Škafar, kustosinja razstave, Slovenski etnografski muzej
T: 01 / 3008 732, bojana.rogelj-skafar@etno-muzej.si