Slovenski etnografski muzej

When 
Friday, 3. October 2008 - 16:13
Duration 
22 hours

Ropotarnica

dvodnevna glasbena delavnica
petek, 3. oktober 2008 od 16.00 do 20.00 ure in sobota, 4. oktober 2008 od 10.00 do 14.00 ure (razstavna hiša SEM)

16.00 Koncert

Delavnico vodi Primož Oberžan
Ropotarnica je učna delavnica za ritem, poslušanje in materialno glasbo. Udeležencem bo razkrila izkušnje in zvočne svetove, ki jih mentor že več kot desetletje raziskuje s skupino The Stroj. Zasnovana je kot tolkalska delavnica posebne vrste, njeni glavni značilnosti pa sta spodbujanje 'naredi si sam' pristopa in reciklaže ter izrazito telesen pristop h glasbeni praksi.
Ropotarnica si prizadeva glasbeno znanje, ki se poučuje na glasbenih šolah dopolniti z znanjem o glasbi, ki izhaja iz bogate tradicije zahodne glasbene avantgarde 20. stoletja na eni, ter afriškim glasbenim izročilom na drugi strani. Delavnica išče nove inštrumente in nove zvoke za nove čase, spodbuja spontano izraznost ter odkrivanje lastne zvočne govorice s posebnim poudarkom na ustvarjalnem kolektivizmu.
Udeleženci Ropotarnice se bodo na začetku s pomočjo demonstracije mentorja seznanili z vsemi razstavljenimi inštrumenti, načinom njihovega delovanja ter s postopkom njihove izdelave. Nato bodo iz materiala, ki bo na voljo, in mentorjevo pomočjo izdelali različne tipe vzmetnih zvočil ter tolkal, s katerimi bodo nadaljevali skupna zvočna raziskovanja. Le-ta bomo v zaključnem delu delavnice sklenili v kolektivni kompoziciji, ki jo bomo na koncu javno izvedli.
Opisani raziskovalno-ustvarjalni pristop h glasbeni praksi želi udeležence v prvi vrsti naučiti prisluhniti okolju v katerem živimo, izboljšati njihovo razumevanje osnovnih akustičnih principov ter jih spodbuditi, da si ustvarijo svoj zvok in ritem na sebi lasten način.
Primož Oberžan je glasbenik, raziskovalec zvočnih pojavov, konstruktor inštrumentov in zvočnih skulptur, predavatelj in publicist. Slovenski javnosti je najbolj poznan kot ustanovitelj in vodja urbanega plemena The Stroj. Razvil je inštrumente in zvočne skulpture kot so Cisterna, Skindapsos, Vetrna harfa, Vzmetni boben in Efektor, vodi zvočno-tolkalske delavnice in sodeluje s številnimi umetniki s področja plesa, vizualne umetnosti in gledališča. Piše tudi kratke zgodbe ter članke in eseje s področja filozofije, zgodovine tehnike, zvoka in glasbe ter sociologije vsakdanjega življenja.

Starostnih omejitev ni: vabljeni so otroci (tisti, mlajši od 12 let naj se delavnic udeležijo skupaj s svojimi starši), mladostniki, odrasli, družine in upokojenci. Po izdelavi inštrumentov bodo udeleženci poskušali nanje igrati in ustvarjati preproste skladbe, ki jih bomo prikazovali na krajših javnih predstavitvah, ob zaključku vsakega sklopa delavnic.
Material, potreben za izdelavo inštrumentov, bodo udeleženci dobili na delavnicah. Število mest na delavnicah je omejeno, zato prosimo za čimprejšnje prijave.
Kotizacija za dvodnevno delavnico: 15 evrov

KONTAKT in prijave
Slovenski etnografski muzej,
Sonja Kogej Rus,muzejska pedagoginja
T [01] 300 87 50, 031 345 297
E sonja.kogej-rus@etno-muzej.si