Slovenski etnografski muzej

Tajvan

Tajvan, Republika Kitajska, je dežela z izredno pestro naravo in z etnično in kulturno raznolikostjo. Zemljepisno je velik otok v Zahodnem Pacifiku, ki leži med Ljudsko republiko Kitajsko, Japonsko in Filipini in ima površino okrog 36.000 km2, kar je 1,8 krat več kot Slovenija. Ima 23 milijonov prebivalcev - je bolj gosto naseljen kot tri četrtine vseh držav na svetu - z edinstveno mešanico kitajskih, malajsko-polinezijskih, japonskih in zahodnih značilnosti.

Tajvan ima popoln razpon klimatskih območij, od tropskih in subtropskih v nižinah do zmernega podnebja v osrednjih gorskih predelih. Skupaj z rodovitno zemljo in z izdatnimi padavinami so ti pogoji Tajvan obdarili z zelo pestrim rastlinstvom in živalstvom in iz dežele ustvarjali raj za kmetijstvo, kjer je mogoče gojiti tako rekoč vsakršno sadje in zelenjavo.

Do 17. stoletja je bil otok več tisočletij naseljen z malajsko-polinezijskimi ljudstvi, ki so govorili množico jezikov iz avstronezijske družine jezikov in ki jih avtohtoni Tajvanci govorijo še danes. Od začetka 17. stoletja se je tajvanska družba nenehno spreminjala zaradi prihoda kolonialnih gospodarjev in priseljencev iz Evrope in Azije - Nizozemcev, Špancev, Japoncev, Kitajcev in, bolj nedavno, iz jugovzhodnih azijskih držav - in zaradi interakcije z avtohtonimi ljudstvi in z zahodnim svetom.

Leta 2008 je bila Republika Kitajska 26. največje gospodarstvo na svetu, na 18. mestu v svetovni trgovini in na 4. mestu glede obsega deviznih rezerv. V istem letu je bil Tajvan tudi največji proizvajalec visokotehnoloških izdelkov in storitev na svetu. Tajvanska podjetja so tudi pomembni investitorji v drugih državah. Tajvan je več let zaporedoma prejel najvišjo oceno med azijskimi državami v letnem pregledu »Svoboda na svetu«, ki ga objavlja organizacija Freedom House v ZDA. Tajvanska vlada in nevladne organizacije igrajo v mednarodnih odnosih pomembno vlogo s pomočjo revnim, z varovanjem naravne dediščine in s podporo miru in napredku.

Nazaj