Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
15. maj 2008

Vrt zdravilnih, čarovnih in okrasnih rastlin in etnobotanično izročilo na Slovenskem

Vrtovi so bili v vsej svoji zgodovini odraz kulturne tradicije, družbenega statusa in gmotnega položaja, pa tudi estetskih meril posameznika. V večini primerov je bil ravno vrt tisti, ki je nosil sporočilo. Medtem ko je park postal značilen motiv in simbol meščanske družbe, drevo ali gartelc pa kmečke, je tradicionalna metafizika vrta slonela na razkrivanju arhetipov na simbolni ravni in posredovanju duhovnih vrednot. V naravi oblikovanja pa je, da vselej deluje inovativno in avtentično…

Vrt zdravilnih, čarovnih in okrasnih rastlin ob razstavni hiši Slovenskega etnografskega muzeja je del naravne in kulturne dediščine, ki z izborom najpogostejših in najpomembnejših rastlin razkriva njihovo uporabo v slovenski tradicionalni kulturi. Eksistencialna povezanost človeka z naravo in rastlinskim svetom, nekoč bolj kot danes, je opredelila tesnost njunega odnosa, kjer je vselej v ospredju konzum - uporabnost rastlin za najrazličnejše namene in potrebe človeka. Rastline, zasajene v vrtu, so izbrane glede na uporabnost v prehrambene, zdravilne, gospodarske, religiozne in estetske namene ter tako razkrivajo tradicionalno znanje o rastlinskem svetu in drugo etnobotanično izročilo na Slovenskem. V poenostavljeni vsebinski zasnovi vrt združuje tradicijo nabiralništva, zdravilstva, tradicijo zeliščarstva in samostanskih zeliščnih vrtov, tradicijo meščanske vrtne kulture ter kmečkega gartelca in na ta način predstavlja izsek iz sicer obsežnega in bogatega tradicionalnega znanja o rastlinskem svetu na Slovenskem.

Vrt zdravilnih, čarovnih in okrasnih rastlin obsega 6 razstavnih gredic ali vsebinskih sklopov:

1. Sveti in koristni grmi (ljudsko verovanje, uporaba v zdravilne in druge namene)
2. Zeliščni vrt (predstavlja kulturne rastline in gojena zelišča in začimbe)
3. Sredozemske dišavnice (ljudsko verovanje, simbolni pomen rastlin in uporaba v zdravilstvu)
4. Skalnjak (rastline, ki imajo po ljudskem verovanju zaščitno ali apotropejsko moč)
5. Vrt čarovnih in okrasnih rastlin (rastline kot okras in za okras in čarovna moč rastlin)
6. Okrasne, užitne in drugače koristne grmovnice (različne tradicionalne rabe rastlin)

Etnobotanična vrtna zasaditev bo dopolnjena z razstavno publikacijo, nekakšen vodnik po vrtu, ki bo podajal tradicionalno znanje in izročilo o rastlinskem svetu na Slovenskem. Vodnik po vrtu zdravilnih, čarovnih in okrasnih rastlin bo po tematskih sklopih vrtne zasaditve razkrival dediščino znanja in modrosti o rastlinskem svetu skozi najpogostejše načine uporabe. Tako bodo predstavljena stara izročila ljudskega znanja in verovanja o rastlinskem svetu in vsestranska uporabnost tega znanja v življenju naših prednikov. Etnobotanična tradicija na Slovenskem odpira vpogled v tisočletja staro in bogato izkustveno znanje o uporabi rastlinstva, ki je vselej temeljilo na veri v nadnaravni svet, preko katerega je človek usmerjal svoje duhovno, socialno in materialno dojemanje sveta in sebe.

Vrt zdravilnih, čarovnih in okrasnih rastlin v parku Slovenskega etnografskega muzeja je z aktualizacijo etnobotaničnega izročila v razstavne, reprezentativne in izobraževalne namene nosilec sodobnega sporočila in s tem poudarja identiteto svojega lastnika.

Vlasta Mlakar, etnologinja

Sporočilo za javnost v Wordovi datoteki.